שיפור הזיכרון בעזרת ביורזוננס ד"ר ילנה סדצקי- מתמחה ברפואת תדרים 5.11.16

זיכרון האדם הוא איבר היודע לקלוט, לעבד ולפלוט את הנתונים, ידע והרגלים.

הזיכרון- הוא אחת היכולות של המערכת העצבית לשמור אינפורמציה לאורך זמן ולפלוט אותה בזמן הרצוי או המתאים החוצה.

לבני האדם קיימת היכולת לזכור דברים, לרכוש מיומנויות, לפלוט ידע, להשתמש בהרגלים בצורה הגבוהה ביותר מכל החיי בעולם.

בגיל מסוים או בעקבות אירוע טרגי, הזיכרון מתחיל להשתבש.

סיבות להחלשות הזיכרון

רבים שואלים את עצמם למה הזכירון שלי נחלש. כשזה מתחיל לקרוא הבן אדם מרגיש את עצמו אומלל, חסר ביטחון ומסכן.

הסיבות יכולות להיות שונות: מצבי לחץ רבים, אינסומניה או הפרעות שינה, שעות שינה לא מספיקות, שתית אלכוהול, עישון, תרופות מסוימות ועוד.

אך הסיבה העיקרית שזה מתחיל לקרות בגלל שכלי הדם נעשים צרים ולא מספיק דם מגיע למוח.

כדאי לדעת, שהמוח לא מזדקן, תמיד קיימת אפשרות של צמיחה מחודשת של תאי המוח. למעשה, הצמיחה יכולה להתרחש עד סוף חיי האדם.

במידה וכלי הדם המגיעים למוח מביאים איתם מספיק חמצן, תאי המוח ממשיכים לחיות. הדבר הנוסף שחשוב זה הוצאת רעלים (טוקסינים) מקליפת המוח הקדמית החוצה.  

דבר ראשון שקורה מחוסר חמצן או מאי הוצאה מספקת של רעלים  זו פגיעה בזיכרון.

גם לחץ דם גבוה משפיע על הורדה ברמת הזיכרון.  כאשר כלי הדם נעשים צרים יותר וגמישים פחות בגלל לחץ הדם הגבוה נוצרת מחלה הנקראת טרשת עורקים המונעת את הגעת החמצן למוח.

לאנשים צעירים לחץ מתמשך עלול לגרום להתכווצות כלי הדם. כמובן שגם עישון או שתיה מרובת של אלכוהול מפריעה לאספקה רצויה של החמצן לקליפת המוח ופוגעת בנירונים המעבירים אינפורמציה במוח.  

חוסר שינה, או הפרעות שינה – אינסמניה- מהווים בעיה למוח ופוגעים בכל הדם שלו.

יש לקחת בחשבון שלכלי הדם  עם הזמן חודרים פרזיטים וכימיקלים המגיעים מאוויר לא נקי, אוכל מזוהם ותעשייתי, תרופות כימיות שאנחנו צורכים. הפרזיטים מתיישבים בכלי הדם ולא יוצאים החוצה. תהליך זה מצטבר עם שנים והרפואה לא מוצאת את הדרך לנקות את הפרזיטים מכלי הדם של בני האדם.

כיצד ניתן לשפר הזיכרון, לשפר הריכוז בלי תרופות?

בשנים האחרונות הרופאים האלטרנטיביים בעולם התחילו ריפוי של בעיות הזיכרון באמצעות רפואת תדרים ביורזוננס. מכשיר תדרים קטן הנקרא BIOMEDIS M המוצמד לגוף האדם המשדר גלים אלקטרומגנטיים זעירים לתוך המוח ומערכת כלי הדם, מנקה, מרחיב ומוציא החוצה את הרעילים.

כאשר קורה מצב שתאים במוח מתים נוצר חלל המתמלא בתורשת עורקים. במכשיר של בירוזוננס קיימת תוכנית תדרים שמחדשת את תאי המוח ולא מאפשרת לתורשת עורקים לתפוס את מקומם.

היום עם המכשיר ביומדיס M ניתן לקבל ריפוי בבית ואין צורך להגיע למרפאות וטיפולים אחרים.  

מכשיר ביומדיס M עוזר בעצירת תהליך איבוד הזיכרון, משפר את הזיכרון, משפר את הריכוז, מוריד כולסטירול, ומשפר את זרימת הדם במוח וגם עוזר להוציא את הרעלים מהגוף דרך הלימפות.

המכשיר BIOMEDIS M מאוד נוח לשימוש. בשעות הבוקר הוא ימלא אותנו באנרגיה ובשעות הלילה הוא יעזור לנו בשינה ובהשגת רוגע.

אני, ד"ר ילנה סדצקי, מזמינה אותך לנצל את היכולות המודרניות והטכנולוגיה החדשנית לטובתך על מנת לשפר את בריאות המוח ובריאות הגוף ולהשאיר אותך צעיר לשנים נוספות.

צלצלו 052-3487096  

  

 מכשיר רפואת תדרים ביורזוננס

 

 

 

 

 "עשרות בני אדם עם פגיעות מוח שנחשבו כחשוכי מרפא, נרפאו מפגיעתם או שיפרו את ביצועי מוחם ללא תרופות וללא ניתוחים", כך קובע ד"ר נורמן דוידג', בספרו "המוח הגמיש".

ד"ר דוידג', פסיכיאטר, פסיכואנליטיקן ומרצה באוניברסיטת קולומביה, פונה בספרו דווקא לאוכלוסייה צעירה ובריאה במוחה שמעוניינת בשיפור ביצועים שכליים.
מי לא מעוניין בזיכרון מצוין? יצירתי מאחרים? מי לא מעוניין לזכור היכן שם חפץ כל שהוא? בסיוע תרגילים שפיתח דוידג' ואימון מוח קבוע הצליחו אנשים רבים להגיע לתוצאות חיוביות תוך מספר חודשים. 
אחת המסקנות הברורות היא שככל שגיל המתאמן צעיר יותר, סיכויו לשמור על התוצאות גבוהים ונמשכים לאורך זמן.

מוחו של האדם מורכב מ-100 מיליארד תאי עצב וכבר מגיל צעיר הוא מאבד עשרות אלפי תאי עצב מדי יום. כל תא עצב מחובר לעשרות תאי עצב אחרים.

 

המוח כרמזור

אם מרגילים את המוח לעבוד במסלולים קבועים, לא כל החיבורי תאי עצב יהיו מנוצלים במידה מספקת ודפוסי הפעולה שלו לא ישתנו כמעט עד יום מותו.
על מנת להפעיל עד כמה שאפשר מסלולים שונים, יש לאמן את המוח לעבודה יצירתית, חדשנית ומאתגרת. כל מה שידוע וקל למוח, לא יביא לשיפור. 
במוחנו מתקיים חוק קיום תלוי שימוש. אם משתמשים במוח, מפעילים אותו ומאתגרים אותו, ישנה צמיחה והתפתחות, אם לאו, מוחנו יתנוון במשך השנים והכישורים השכליים שלנו ילכו ויאבדו.

ידוע כי בני האדם משתמשים רק ב-10% מהפוטנציאל המלא של המוח. אם המספרים אכן נכונים,  פירוש הדבר הוא ש-90% אחוזים מתאי עצב במוח אינם מנוצלים.

התרומה היעילה והטובה ביותר נמצאת באימון מוח, תרגול הנכון והתמדה. טבעי שדווקא מקומות עבודה פעילים הם מקומות מצוינים לחוות ולאמן את המוח בשיתוף החברים למקום העבודה תוך הגדלת התפוקה של העובדים. אימון מוח נכון מביא לתועלת רבה בארגון, בקרב העובדים ובקרב קהל הלקוחות

 המוח של אדם הקדמון 

אורח החיים הלחוץ של האדם המודרני היה שונה מהותית מאורח חייו של האדם הקדמון. האדם הקדמון עסק בעיקר בלקט וציד, תוחלת חייו הייתה בין 20-30 שנה ומוחו שקל כ-1400 גרם בממוצע. במחצית משעות היממה, האדם הקדמון היה עסוק בשינה.
לפני המהפכה התעשייתית רוב האנשים חיו באזורים חקלאים והתקיימו מתוצרת חקלאית. באותם ימים תוחלת החיים עמדה על בין 40 ל-50 שנים. בשל העובדה כי לא היה חשמל והיה צורך בכוח פיזי רב, בני האדם הלכו לישון מוקדם על מנת לצבור כוחות לעבודה בשדות ליום המחרת. באותה עת הם ישנו כ-10 שעות בממוצע ביממה. באותם ימים גירויי החיים היו מעטים ואיטיים יחסית וכללו בעיקר ערבי שירה וריקודים בפאבים ומועדונים הכפריים.

 

המוח של אדם המודרני 

כיום תוחלת החיים במערב כמעט והכפילה את עצמה. בני האדם חשופים לזרם בלתי פוסק של גירויים מכל עבר: טלוויזיה, רדיו, מחשב, טלפונים ניידים, סרטים, מצלמות ובילוים אין סופיים מלאי רעשים, זרקורים, לחץ ומכוניות.
בעבודה דורשים מאתנו הצטיינות והתייעלות מתמדת, בלימודים אנחנו צריכים לרכוש מקצועות עם עתיד כלכלי ואנחנו חייבים להיות מקושרים בעשרות רשתות חברתיות. סל הגירויים עולה מדי יום. התלמיד מכין שיעורי הבית, כאשר המחשב שלו דלוק ובמקביל הוא עונה לעשרות הודעות של חבריו בפייסבוק, שומע מוזיקה באוזניות ומתכונן למבחנים. שעות השינה שלנו התקצרו משמעותית משום שהוא חייב להספיק לעשות הרבה יותר. כיום בן אדם ישן בממוצע רק 7 שעות אם לא פחות.
גודלו של המוח לא השתנה וגם כיום הוא שוקל כ-1400 גרם, למרות שהוא צריך לעבוד במשך זמן כפול מאשר הוא היה צריך לעבוד לפני עשרות אלפי שנים. הקופסא הזאת הנקראת מוח, היא מחשב מתוחכם ביותר המפעיל את כל גופנו. ללא המוח אין לנו אוויר, לב ואוכל. למרות זאת, אנחנו מעמיסים עליו עוד ועוד משימות מבלי להתחשב בו. 

 

מדוע צריך לתת למוח מנוחה? 

בזמן השינה המוח מתקן את עצמו, בונה תאים חדשים, נח ואוסף אנרגיות חדשות. בני האדם מסוגלים להיות יצירתיות רק כאשר מוחם פנוי ליצירתיות. מוח טרוד ולחוץ אינו מסוגל להתפנות ליצירה. 

מוח שבור גורם לבעיות רבות, כמו חרדה, דיכאון, הפרעת אישיות, הפרעות אכילה, הפרעות קשב וריכוז, הפרעות למידה ודיסלקציה. בגילאים מבוגרים יותר, לחץ יתר גורם למחלות של שיטיון, אלצהיימר ופרקינסון. אנשים שסובלים ממתח כרוני יסבלו מחוסר יכולת להתרכז, ערפול מוחי, כעסים בלתי נשלטים, שינוים קיצוניים במצבי הרוח ונדודי שינה.

  

כיצד ניתן לשפר את יעילות המוח שלנו? 

 • במשך יממה עוברים במוח כ-2000 ליטרים של דם ומעשירים את המוח בחמצן. 10 דקות ביום של מדיטציית נשימות או כל מדיטציה אחרת, יעשירו את הדם בחמצן המגיע למוח. במהלך המדיטציה נוצרים ההורמונים דופאמין וסרוטונין שמסייעים להעלאת רמות הריכוז והרוגע.
 • הפכו את פעילויות הספורט שלכם לשגרה יום יומית של חצי שעה לפחות באוויר צח, עשיר בצמחיה.
 • אדם מבוגר צריך לישון בין שבע לשמונה שעות, ילדים צעירים בין תשע לעשר שעות. רק במהלך השינה ובחושך נוצר הורמון מלטונין- הורמון הנעורים והאושר.
 • הפסיקו לעשן.
 • שתיית אלכוהול הורסת את המוח.
 • בדקו היטב את השפעת התרופות שלוקחים.
 • הקשבה לצלילי Binaural Beats למשך עשרים דקות ביממה. האתר המומלץ www.i-dose.us
 • מוחנו זקוק לכמות גדולה של חלבונים. ( מאמר על תזונה המסייעת למוח) עזרו למוח להביא אותנו למאה ועשרים

 שיפור הריכוז

ריכוז הוא היכולת לתת תשומת לב ממוקדת בנושא מסוים לאורך זמן. 

יכולת הריכוז מהווה נדבך מרכזי בפיתוח הזיכרון ובלעדיה לא תהיה כל יכולת לזכור. 

קשיי ריכוז נובעים מ"פלישה" של מחשבות משניות שמסיחות את דעתנו. 

מחקרים מוכיחים כי במוח האנושי חולפות למעלה מ-60 אלף מחשבות ביממה. 

שמירת הריכוז, אם כן, היא משימה מורכבת לביצוע אולם בלעדיה קשה ללמוד, לעבוד ולנהל.

 

יכולת הריכוז מורכבת משני חלקים

1. ריכוז מיידי- שימוש ספונטני כאשר מתבוננים למשל במסמך, פנים או בסרט.  

2. ריכוז ממושך- בו אנו עושים שימוש כאשר אנו משננים ונזקקים לזמן ארוך יותר על מנת ללמוד, לחשב ולחשוב. 

ריכוז ממושך דורש תשומת לב ויכולת להתרכז בנושא אחד לאורך זמן. אנשים רבים סובלים מחוסר יכולת לשמור על ריכוז לזמן ממושך. תופעה זו מכונה כהפרעות קשב וריכוז, ADD,ADHD.
בזמנים בהם אנו מוקפים בהסחות דעת שונות, טלפונים סלולאריים, אינטרנט וטלוויזיה רב ערוצית, נשאלת השאלה האם בכלל ניתן לשמור על ריכוז לאורך זמן? יותר ויותר תלמידים מכינים שיעורי בית, מתכוננים למבחנים ובמקביל עונים לצ'טים ובאוזן תקועה אוזנייה למוסיקה. 

המציאות המודרנית מחייבת אותנו לשפר את כישורי הריכוז שלנו ובאימון יום יומי- הדבר אפשרי בהחלט.

 

קיימות מספר שיטות לשיפור הריכוז: 

  

תרגילים לשיפור הריכוז:  

 

התנאי הראשוני ליכולת הריכוז, זו היכולת לנטרל מחשבות והפרעות פולשניות. חשוב לחסל את אי תשומת לב ולקבל פיקוח מלא על התודעה והגוף. (פסיכולוג אמריקאי  John William Atkinson)

 

תרגיל 1 חובה לבצע לפני כל תרגיל אחר אל מנת לפקח על שרירי התנועה. 

ישיבה שקטה ונוחה. ראשית כל זה ניסוי טוב לבדוק את יכולתכם לשלוט בכל שרירי הגוף. אחרי תרגול לא רב, תוכלו לשבת בשקט אפילו 15 דקות רצופות.

 

שבו בישיבה נוחה בכורסה נוחה. הרפו את כל השרירים ונסו לשבת חמש דקות ללא תזוזה ובשקט מלא. אפשר לבצע את התרגיל עם עניים עצומות או פתוחות. אל מנת להקל בביצוע המוצלח, אפשר להדליק נר ולהניח אותו במרחק מה מכם ולהתמקד באש הבוערת. חשוב להבין שכל השרירים חייבים להיות רפויים לחלוטין. 

כשתתרגלו לשבת כך ויהיה לכם מאוד נוח, תוסיפו חמש דקות נוספות. תאריכו את הזמן עד 15 דקות. תרגיל זה לא חייבים לבצע ולהצליח ביום אחד. הזמן לשrותכם. 

 

תרגיל 2
שבו ישר לפני השולחן. הניחו שני האגרופים על השולחן, כאשר האגודלים סוגרים על יתר האצבעות. מיקדו את מבטכם על הידיים. תעקבו אחרי תנועות האצבעות. בהתחלה הרימו את האגודל יד ימין. לאחר מכן את אצבע המורה והמשיכו עד לאצבע הקטנה. כל התנועות יש לעשות באטיות ורוגע. סיימתם לעבוד עם יד אחת, תעברו ליד השנייה. לאחר ששתי הידיים פתוחות, אפשר להתחיל לסגור את האצבעות אחת אחרי השנייה עד לסגירה המחודשת של שני האגרופים עם האגודל עליהם. 

חזרו על התהליך מהתחלה עד הסוף בפעם נוספת. בתחילת התרגול תגיעו לחמש דקות ותתחילו להגדיל את משך הביצוע עד עשר- חמש עשרה דקות.

  

תרגיל מס' 3 

נסו להיזכר בפניהם של בני משפחותיכם ותארו אותם בכתב במשך 3 דקות על כל אחד.
אל תשכחו לתאר את השפתיים, המצח, האף, האוזניים, השיער, מבנה הפנים, הצוואר וכדומה.

 

תרגיל מס' 4
נסו להיזכר בשיחה ששמעתם לאחרונה בין שני אנשים שנערכה ללא השתתפותכם, אך במקרה האזנתם לה. האזינו לשיחות בין אנשים ורישמו אותן לאחר מכן. 

באמצעות אימון היום יומי תוכלו במהירות לשפר את היכולת לריכוז טוב יותר. 

  תרגילים נוספים ניתן למצוא בחוברת כוח המוח

 מדוע אנחנו צריכים לאכול?

שאלה זו גורמת לוויכוחים בקרב אנשים רבים. האם אנחנו אוכלים על מנת לתפקד או שמא אנחנו אוכלים על מנת ליהנות? 

אם התשובה הראשונה היא הנכונה, הרי שחשוב להקפיד על מה נכנס לנו לפה ועובר למערכות הגוף. כלומר, עלינו להקפיד לאכול דברים המזינים את הגוף והנפש לתפקוד אופטימלי.
אם התשובה השנייה היא הנכונה, אז לכאורה אין כל צורך להתחשב למה זקוק הגוף שלנו אלא לאכול רק מה שעושה לנו טוב- במקרה כזה נאכל כל מה שטעים לנו. 

אם נצא מנקודת הנחה שבחירה בכל צד מקצוות הרצף היא עניין שלילי, הרי שהשילוב בין שתי התשובות הוא הנכון ביותר. ההחלטה לבחור בשילוב לא פוטרת אותנו מההבנה החשובה שקודם כל יש לתת לגופנו ומוחנו את הדברים הנכונים על מנת לאפשר להם תפקוד יעיל לאורך זמן. אם לאחר מכן יישאר לנו מספיק מקום בבטן, נוסיף מאכלים שיפנקו גם את הנפש.

 

מה מזיק למוח שלנו? 

ישנם שני מרכיבים מזיקים שחייבים לסלק מהתזונה היום יומית שלנו בהקדם:

 

1) סירופ תירס עתיר פרוקטוז- חומר כימי ממתיק שנכנס לייצור המוני בענף המזון

 

ומשולב במאכלים רבים. הוא מיוצר בכמויות עצומות המספקות כ-33 ק"ג של פרוקטוז לאדם בשנה. סוכר זה מתוק מאוד, מגדיל את התיאבון ומזרז השמנת יתר. המרכיב ממכר כמו סם מסוכן. הוא נמצא כעשוי לגרום לשורה של מחלות קשות בהן סוכרת, דלקות במוח, חרדות ועוד. בענף המזון מחדירים אותו כמעט לכל אוכל. לדוגמא: משקאות ממותקים, ג'אנק פוד, רטבים, קטשופ, פסטרמות, יוגורט, חטיפי אנרגיה.

 

2) שומני טראנס - מכונים גם 'שומנים מוקשים'. מדובר בשמן צמחי שעבר תהליך הידרוגנציה על מנת להאריך את תפוגתו. שומני טרנס נמצאים לרוב במרגרינה, מזונות מאפה ועוד. בראש ובראשונה, שומני טראנס מצטברים בעורקים וכמו כן, הם מזיקים לתאי הגוף, גורמים להפרעות קשב וריכוז, דיכאון ואלצהיימר.

 

ומה כן כדאי לאכול? 

לצורך תפקוד יעיל ובריא, מוחנו זקוק לאספקה מתמדת של חלבונים, פחמימות ושומנים. 


שומנים בריאים וחשובים בכל ארוחה

מוחנו זקוק לחומצות שומן EPA ו- DHA הנמצאות בשמן אומגה 3, דגי סלמון, סרדינים קטנים, הרינג, הליבוט. גם כאשר אנחנו אוכלים אותם מהקופסא, הם עדיין טובים מאשר דגים מעובדים ומוכנים למחצה. 

חומצות שומן אילו משפיעים על התפתחות הרמה הקוגנטיבית, שיפור הראיה, המערכת החיסונית ובריאות המוח.

 

 פחמימות

פחמימות (או סוכרים) הן קבוצה של תרכובות אורגניות. הפחמימות הן התרכובות האורגניות הנפוצות ביותר על פני כדור הארץ ויש להן ארבעה תפקידים בעלי חשיבות עליונה: הפקת אנרגיה בתאי הגוף, בניית תאים, בניית DNA ו- RNA וזיהוי תאי. השתדלו להכין לעצמכם ארוחות בריאות ועשירות מקטניות בעלות ערך גליקמי נמוך. הערך הגליקמי משפיע על רמות הסוכר בדם. מזונות בעלי ערך נמוך מאטים את שחרור הסוכר לדם ומונעים הפרשת אינסולין עודפת. סוגי המזונות הבריאים הם: קטניות דוגמת חומוס, עדשים, פול, שעועית ועוד.  

 

חלבונים- פריט חובה לכל ארוחה  

החלבונים משמשים בין השאר כחומר בניין חשוב לבניית מוליכים עצביים- חיבורים במוח המעבירים אינפורמציה בין תאי העצב השונים. מכאן, עולה חשיבותם המכרעת בשיפור החוזק והכושר המוחי. 

בין המזונות הבריאים המכילים רמות גבוהות של חלבונים ניתן למנות פולי סויה, קטניות, טופו, אגוזים, שקדים ואגוזי פקאן לא קלוי, זרעי פשתן, גרעיני דלעת וגרעיני חמנייה. חלבונים מן החי ניתן לצרוך מביצים מבושלות, וכן מדגי ים (עדיף טריים) שגם עשירים בשומן אומגה 3. כמו כן, מומלץ לצרוך עופות אורגניים שלא קיבלו טיפול אנטיביוטי. ניתן לצרוך בשר אדום, פעם בשבוע, בכמות שלא תגדל מ- 150 גרם בשר אדום. 

 

ירקות ופירות

מומלץ לאכול כשמונה מנות ירקות ופירות ביום. אספרגוס, ברוקולי, כרוב, חסה, תרד מתוארים בשורה ש מחקרים כמזונות שמטהרים את הגוף. 

בנוסף, כדאי להרבות באכילת דובדבנים, אפרסקים, שזיפים, תפוחי עץ, מלון, רימונים וקיווי. בפירות אלה קיימים נוגדי חמצון המפחיתים לחץ דם ומורידים את רמת הכולסטרול הרע LDL. 

חשוב להשתדל להמעיט באכילת ירקות עמילנים מבושלים עם ערך גליקמי גבוה כגון תפוחי אדמה, תירס ואורז.

  

עשבים ותבלינים  

עשבי תבלין ותבלינים מהווים נוגדי חמצון אפקטיביים ביותר וחומרים אנטי דלקתיים מהמעלה הראשונה. מבין אלה, ניתן למנות את הכורכום, הרוזמרין, הזנגוויל, השמיר, הבזיליקום והאורגנו כחלק מרשימה ארוכה של עשבים ותבלינים שמסייעים לגופנו. כדי לצרף לתפריט שוקולד מריר בעל תכולת קקאו של לפחות 70% במינון של עד 40-50 גרם ליום. 

חשוב לציין, כי על מנת שנתקן בצורה מיטבית את פעילות המוח נזדקק לשנה שלמה של תזונה בריאה. הורים צעירים שרק עתה מתחילים להקנות הרגלי אכילה לילדיהם צריכים להקפיד בתזונה בריאה לילדיהם משום שהם מניחים את יסודות הבניין של חיי ילדכם. 

במשך פעמים רבות ראיתי ילדים שגדלו במשפחות עם מודעות גבוהה לתזונה, אוכלים מזונות אלה מבלי לעקם את האף. מוחם של ילדים צעירים זקוק להרבה אנרגיה בריאה ובזמן שאדם בוגר צורך כ-20% מהאנרגיה לטובת מוחו, ילד צעיר צורך כ-35-80% מהאנרגיה לטובת המוח.

 

שתיית שתי כוסות שוקו ביום 

חוקרים מצאו כי שתיית שוקו חם משפרת את זרימת הדם למוח ואת הזיכרון. על המחקר דיווח כתב העת Neurology בגיליונו האחרון. 

מחקר שנערך בהרווארד מגלה כי שתיית שוקו חם משפרת את זרימת הדם למוח ואת הזיכרון. החוקרים משערים: הפלבנואידים שבקקאו משמשים כנוגדי חמצון ומפחיתי דלקות וכולסטרול. 

מתוך 60 הנבדקים, 18 סבלו מבעיה בזרימת הדם בתחילת המחקר. בתום המחקר נצפה שיפור בזרימת הדם למוח בשיעור של 8.3% בממוצע. במבדקי הזיכרון, שנמדדו בזמנים, חל שיפור מ-167 שניות לפתרון המבחן בממוצע ל-116 שניות. 

24 נבדקים עברו גם סריקות תהודה מגנטית MRI במוחם, שהראו כי אלה שסבלו מבעיה בזרימת הדם למוח סבלו גם מאזורי נזק זעירים במוחם. בסוף המחקר, נצפתה אצל אלה הגברה בזרימת הדם למוח. החוקרים נמקו כי השיפור בזרימת הדם, בעת נזק מוחי, חשוב מאוד לתפקוד המוחי ה"מפצה" על האזורים שניזוקו. 

  

מחקרים קודמים כבר הראו את האפקט המגן של קקאו במניעת מחלות לב וכלי דם. על פי ההשערות, הפלבנואידים שבקקאו משמשים כנוגדי חמצון המונעים היווצרות של קרישי דם ובעלי יכולות אנטי

.דלקתיות

תזונה לנשים בהריון התורמת לבניית מוחו של העובר 

 

מאפייני הזיכרון הקצר 

הזיכרון הקצר קבל את שמו משום שמדובר בזיכרון הפועל כמעט באופן אוטומטי ולא מודע ולכן הוא מוגבל בנפח האינפורמציה.  הכמות הפריטים הניתנת לזכירה משתנה מאדם אחד לשני, אך לרוב אנו זוכרים בין 2 ל-7 פרטים מסיטואציה מסוימת. 

ניתן לדמיין את נפחו של הזיכרון הקצר ככלי מילוי בעל מידות מוגדרות. אם נשפוך לתוכו יותר מדי מים, עודף המים יישפך ממנו. מידע חדש שנכנס למוח דוחף את המידע הישן החוצה. 

על מנת להפעיל את הזיכרון הקצר ברמה גבוהה יש לקבוע את עוצמת העניין בלזכור ולהמשיך להיות פעיל עם ריכוז ותשומת לב מלאה במהלך השיחה, ההקשבה או פעולה אחרת. 

השוני בין אדם לאדם נקבע עוד בילדותו ונמשך בדרך כלל כל תקופת חייו, אך כמו כל שריר בגוף, ניתן לאמנו ולשפרו. 

כיצד ניתן לאמן ולשפר את הזיכרון הקצר  

רוב המידע של חיינו מגיע מהזיכרון הקצר המהווה בסיס לזיכרון הארוך. על מנת לאמן ולהרחיב את הזיכרון הקצר, עליכם לנקוט מספר פעולות בתדירות גבוהה ומדי יום: 

 • לאמן ולשפר את יכולתכם להעניק תשומת לב מלאה לאובייקט אותו מעוניינים לזכור. טבעות העיסוי "RINOX" משפרות את כושר ריכוז תוך מספר דקות.
 • חשבו על הפריט, תנו לו תכונות, חשבו אמוציונלי .שננו ופרטו את המידע אותו אתם רוצים לזכור במשך מספר דקות.
 • לתלמידים הלומדים מומלץ לחזור הרבה פעמים על החומר הנלמד.
 • בדוק את הזיכרון הקצר שלך בתרגיל המצורף
 • פתרו תשבצים.
 • נסו ללמוד בעל פה את רשימת הקניות השבועית.
 • עסקו בספורט כלשהו כמו הליכה, שחייה או ריצה לפחות שלוש פעמים בשבוע. פעילות ספורטיבית מעבה את תאי העצב במוח. המחקרים מצביעים על שיפור בעובי תאי העצב בסדר גודל של כ-15% לאחר שלושה חודשי אימון.
 • .הקפידו על תזונה המעשירה את פעילות המוח. כמו כן, נסו להפחית משמעותית את אכילת המזון שפוגע בפעילות התקינה של המוח. מחקר חדש המוכיח שהשמנת יתר פוגעת בזיכרון
 • הקפידו על לימוד דברים חדשים. ברגע שהחומר הנלמד נעשה קל, עיברו ללמוד נושא חדש.
 • למדו טכניקות המרגיעות את המוח כמו יוגה, מדיטציה, בנוסף האזנה לצלילים המשפרים את מצב הרוח הנקראים BINAURAL BEATS

המוח שלנו דומה לשריר אותו יש לאמן מדי יום. האזנה לרדיו וצפייה בטלוויזיה מגרים את המוח במידה מועטה ואינם מסייעים באופן משמעותי לאימון מוח. שיפור ממשי בפעילות המוח

והזיכרון יכול לבוא רק באמצעות אימון יום יומי

רכשו חוברת תרגילים "כוח המוח" בה נמצאים טיפים, הסברים ותרגילים רבים נוספים. 

  אנחנו חיים בתקופה לחוצה 

תוחלת החיים במערב כמעט והכפילה את עצמה ב-300 השנים האחרונות. בני האדם חשופים לזרם בלתי פוסק של גירויים והסחות דעת מכל עבר: אמצעי התקשורת, המחשב, טלפונים ניידים, סרטים, מצלמות ואורח חיים רועש ומתוח. 

בעבודה דורשים מאתנו הצטיינות והתייעלות מתמדת, בלימודים אנחנו צריכים לרכוש מקצועות עם עתיד כלכלי. רף הגירויים עולה מדי יום ביומו ומביא את המוח האנושי להתמודדות כמעט בלתי אפשרית עם המציאות המתישה. שעות השינה שלנו התקצרו משמעותית משום שאנחנו רוצים להספיק יותר בפחות זמן. 

למרות זאת, מוחינו לא השתנה במרוצת השנים וכיום הוא נאלץ לעבוד בעוצמה ובזמן כפול יותר משעבד לפני אלפי שנים. קופסת הקסם הזו, הנקראת מוח, היא מחשב מתוחכם ביותר המפעיל את כל גופנו. ללא המוח אין לנו אוויר, לב ואוכל. במציאות המודרנית, אנחנו מעמיסים עליו עוד ועוד משימות מבלי להתחשב בו. 

המוח מתקן את עצמו במהלך השינה. 

בזמן השינה המוח מתקן את עצמו, בונה תאים חדשים, נח ואוסף אנרגיות חדשות. בני האדם מסוגלים להיות יצירתיות רק כאשר מוחם פנוי ליצירתיות. מוח טרוד ולחוץ אינו מסוגל להתפנות ליצירה. 

כאשר איננו נותנים למוח מנוחה, אנחנו עלולים לסבול מבעיות שונות בהן חרדה, דיכאון, הפרעת אישיות, הפרעות אכילה, הפרעות קשב וריכוז, הפרעות למידה ודיסלקציה. בגילאים מבוגרים יותר, לחץ יתר גורם למחלות שיטיון, אלצהיימר ופרקינסון. אנשים שסובלים ממתח כרוני יסבלו מחוסר יכולת להתרכז, ערפול מוחי, כעסים בלתי נשלטים, שינוים קיצוניים במצבי הרוח ונדודי שינה.  

9 טיפים ותרגיל לחיזוק המוח. 

מתברר שזה לא כל כך מסובך- הנה מספר טיפים פשוטים שיסייעו למוח שלכם להתחזק. 

1) מדי יום עוברים יותר מ-2000 ליטרים של דם במוח ומעשירים אותו בחמצן. הקדשת 10 דקות ביום למדיטציית נשימות והרפייה יעשירו את הדם בחמצן המגיע למוח. במהלך המדיטציה נוצרים ההורמונים דופאמין וסרוטונין, שמסייעים להעלאת רמות הריכוז והרוגע. 

2) נסו לקיים אורח חיים ספורטיבי- הפכו את פעילויות הספורט שלכם לשגרה יום יומית של חצי שעה לפחות באוויר צח. 

3) הקפידו על שינה מספקת- אדם מבוגר צריך לישון בין שבע לשמונה שעות ביממה וילדים בין תשע לעשר שעות. רק במהלך השינה ובחושך נוצר ההורמון מלטונין- הורמון הנעורים והאושר. 

4) לא לסיגריות- הפסיקו לעשן, ויפה שעה אחת קודם. מעבר לשאר הנזקים, עישון פוגע בפעילות המוח. 

5) פחות אלכוהול- שתייה מופרזת מזיקה למוח והורסת תאים. אם בא לכם לשתות- כדאי שתלכו על יין ולא משקאות חריפים יותר בעלי השפעה שלילית. 

6) שימוש בתרופות- תרופות מאריכות חיים, מקצרות את זמן ההחלמה וגורמות לנו להרגיש טוב יותר. עם זאת, תרופות גורמות גם לנזקים ארוכי טווח. נסו להמעיט בצריכת התרופות ולהתייעץ עם רופא מוסמך לגבי מינונים וכמויות. 

7) צלילים שמרגיעים את הנפש- האזנה לצלילים דו-שמיעתיים במשך עשרים דקות ביום מסייעת להפחתת חרדות ומתחים ותורמת לניקוי המוח מ"רעשים". האתר המומלץ www.i-dose.us 

8) תזונה, תזונה ושוב תזונה- המזון שאנו צורכים מדי יום הוא גורם מכריע בחשיבותו לתפקוד המוחי. קיראו את המאמר על תזונה המסייעת למוח

9) תרגיל פשוט וקל לביצוע לרגיעה מהירה

 רוצים לבדוק אם יש לכם זיכרון טוב? 

לפניך משחק זיכרון פשוט ומהנה באמצעותו תוכלו לבחון את רמת הזיכרון שלכם לטווח קצר. כל שעליכם לעשות הוא להתבונן בתמונה במשך 2-3 דקות על מנת לזכור את כל התמונות.
לאחר מכן, רישמו על דף את התמונות שהצלחתם לזכור, מבלי לצפות בהן שוב. הכינו רשימה השוואתית בין מה שכתבתם למה שמופיע בתמונה וסיפרו את מספר התשובות הנכונות.
את המספר שהתקבל (בין 1 ל-20) יש לחלק ב-20 ולהכפיל ב-100.
לדוגמה:נניח שזכרתם 10 פריטים בצורה נכונה. חלקו ב-20 והכפילו ב-100 = 50%

התוצאות:

זכרתם עד 10 פריטים- זיכרונכם לטווח קצר חלש.
זכרתם בין 11-15 פריטים- זיכרונכם לטווח קצר בינוני.
זכרתם בין 16-18- זיכרונכם לטווח קצר טוב.

זכרתם בין 19-20 –כל הכבוד ! התברכתם בזיכרון קצר מעולה.

האיבר החשוב שמביא לנו פרנסה, צמיחה, אושר, תענוגות, אהבה, שלווה ועוד- הוא המוח. מה אנחנו יודעים עליו? כיצד אנחנו משפרים את יכולתו לתחזק אותנו שנים רבות? האם המוח הוא רק הפונקציה של הזיכרון? מה בכלל המאפיינים של המוח? האם אפשר לשפר את הזיכרון בכל גיל? מסקנות מומחי חקר המוח הן:

1. ניתן לאמן את המוח בכל גיל.

2. תאי עצב במוח צומחים עד יום המוות, אם מאמנים אותם בצורה נכונה.

3. המוח כשריר, כמה שיותר מאמנים, כך גדלה יכולתו לזכור.

4. אין גבול לכמות האינפורמציה הניתנת לזכירה.

מאפייני המוח האיכותי

 • נקי מהדאגות ורגשות שליליים- דאגות מקטינות את היכולת לזכור. לחץ לאורך זמן מקטין את ההיפוקמפוס. טיפול:  דימיון מודרך, צלילי Binaural Beats , יוגה.
 • שם לב למתרחש. (שיפור יכולות הזיכרון הקצר)
 • יכולת ריכוז גבוהה (טבעת עיסוי RINOX לשיפור הריכוזתרגילים לשיפור הריכוז, עמידה מכוונת על רגל אחת, תרגיל החסידה)
 • יצירתיות: פיתוח סינפסות, כמו מערכת כבישים מפותחת לחיפוש פתרונות. (כתיבה יוצרת, האזנה לצלילי יצירתיות Binaural Beats)
 • מחושב וממוקד: קביעת מטרות לחיים לטווח של שנה וקביעת עדיפויות לביצוע.
 • מהיר בפתרונות. (חיפוש פתרונות מקבילים)
 • זוכר: קולט, מעבד ושולף. הפעלת מרכזי הזיכרון הרבים: ויזואלי, שמיעתי, מספרים, שמות, פנים, מילים, טקסטים)
 • גמיש: ללמוד להפעיל אברים שונים לאותה פעולה. לדוגמא: כתיבה ביד שמאול.
 • תזונה תומכת למוח. "אוכל זבל"-סותם. דגים 3 פעמים בשבוע: טונה, סלומון, מקרל, הרינג, סרדינים ואנשובי.
 • יודע לדמיין. (במהלך תרגילי דימיון מופעלים אזורי מוח זהים להפעלה במציאות)

שמירה על המוח האיכותי. 

 • פעילות ספורטיבית: אירובי, יוגה, שחייה, הליכה ועוד.
 • שינה איכותית בין 7-8 שעות למבוגר ו-9-10 שעות לילד. הורמון מלטונין – הורמון הנעורים נוצר רק במהלך השינה ורק בלילה.
 • רוגע וחשיבה חיובית: דמיון מודרך, צלילי Binaural Beats, מדיטציה, חיים על-פי המטרות.
 • פעילות מינית.
 • בדיקת התרופות שמקבלים והתאמתן המירבית ללא תופעות לווי.
 • אי עישון
 • הפעלת מוטוריקה עדינה: סריגה, בניית מיניאטיורות, תפירה.
 • לקיחת ויטמין  Omega 3 ביחס נכון 2:1  EPA:  DHA
 • שתיית שוקו חם (עד שתי כוסות ביום) משפר את זרימת הדם למוח. הפלבנואידים שבקקאו משמשים כנוגדי חמצון המונעים היווצרות של קרישי דם ובעלי יכולות אנטי דלקתיות.

חדר כושר למוח

 • אימון ותרגול המוח: משחקי זיכרון, סיעור מוחות,  סודוקו, תשבצים ועוד.
 •  לימוד מתמיד של חומרים חדשים: ריקודים, שפה זרה, נגינה.
 • ללמוד לדקלם שירים שאתם אוהבים.
 • תרגלו לזכור מספרי רכבים.
 • תרגלו לזכור שמות האנשים שפגשתם.
 • התחילו לכתוב סיפורים או שירים.
 • ספרו לאנשים אחרים סרטים או ספרים שקראתם או ראיתם.
 • למדו את מסלולי הטיולים בעל-פה.
 • למדו את שמות הרחובות של עירכם.

שיפור הזיכרון בעזרת ביורזוננס ד"ר ילנה סדצקי- מתמחה ברפואת תדרים 5.11.16

זיכרון האדם הוא איבר היודע לקלוט, לעבד ולפלוט את הנתונים, ידע והרגלים.

הזיכרון- הוא אחת היכולות של המערכת העצבית לשמור אינפורמציה לאורך זמן ולפלוט אותה בזמן הרצוי או המתאים החוצה.

לבני האדם קיימת היכולת לזכור דברים, לרכוש מיומנויות, לפלוט ידע, להשתמש בהרגלים בצורה הגבוהה ביותר מכל החיי בעולם.

בגיל מסוים או בעקבות אירוע טרגי, הזיכרון מתחיל להשתבש.

סיבות להחלשות הזיכרון

רבים שואלים את עצמם למה הזכירון שלי נחלש. כשזה מתחיל לקרוא הבן אדם מרגיש את עצמו אומלל, חסר ביטחון ומסכן.

הסיבות יכולות להיות שונות: מצבי לחץ רבים, אינסומניה או הפרעות שינה, שעות שינה לא מספיקות, שתית אלכוהול, עישון, תרופות מסוימות ועוד.

אך הסיבה העיקרית שזה מתחיל לקרות בגלל שכלי הדם נעשים צרים ולא מספיק דם מגיע למוח.

כדאי לדעת, שהמוח לא מזדקן, תמיד קיימת אפשרות של צמיחה מחודשת של תאי המוח. למעשה, הצמיחה יכולה להתרחש עד סוף חיי האדם.

במידה וכלי הדם המגיעים למוח מביאים איתם מספיק חמצן, תאי המוח ממשיכים לחיות. הדבר הנוסף שחשוב זה הוצאת רעלים (טוקסינים) מקליפת המוח הקדמית החוצה.  

דבר ראשון שקורה מחוסר חמצן או מאי הוצאה מספקת של רעלים  זו פגיעה בזיכרון.

גם לחץ דם גבוה משפיע על הורדה ברמת הזיכרון.  כאשר כלי הדם נעשים צרים יותר וגמישים פחות בגלל לחץ הדם הגבוה נוצרת מחלה הנקראת טרשת עורקים המונעת את הגעת החמצן למוח.

לאנשים צעירים לחץ מתמשך עלול לגרום להתכווצות כלי הדם. כמובן שגם עישון או שתיה מרובת של אלכוהול מפריעה לאספקה רצויה של החמצן לקליפת המוח ופוגעת בנירונים המעבירים אינפורמציה במוח.  

חוסר שינה, או הפרעות שינה – אינסמניה- מהווים בעיה למוח ופוגעים בכל הדם שלו.

יש לקחת בחשבון שלכלי הדם  עם הזמן חודרים פרזיטים וכימיקלים המגיעים מאוויר לא נקי, אוכל מזוהם ותעשייתי, תרופות כימיות שאנחנו צורכים. הפרזיטים מתיישבים בכלי הדם ולא יוצאים החוצה. תהליך זה מצטבר עם שנים והרפואה לא מוצאת את הדרך לנקות את הפרזיטים מכלי הדם של בני האדם.

כיצד ניתן לשפר הזיכרון, לשפר הריכוז בלי תרופות?

בשנים האחרונות הרופאים האלטרנטיביים בעולם התחילו ריפוי של בעיות הזיכרון באמצעות רפואת תדרים ביורזוננס. מכשיר תדרים קטן הנקרא BIOMEDIS M המוצמד לגוף האדם המשדר גלים אלקטרומגנטיים זעירים לתוך המוח ומערכת כלי הדם, מנקה, מרחיב ומוציא החוצה את הרעילים.

כאשר קורה מצב שתאים במוח מתים נוצר חלל המתמלא בתורשת עורקים. במכשיר של בירוזוננס קיימת תוכנית תדרים שמחדשת את תאי המוח ולא מאפשרת לתורשת עורקים לתפוס את מקומם.

היום עם המכשיר ביומדיס M ניתן לקבל ריפוי בבית ואין צורך להגיע למרפאות וטיפולים אחרים.  

מכשיר ביומדיס M עוזר בעצירת תהליך איבוד הזיכרון, משפר את הזיכרון, משפר את הריכוז, מוריד כולסטירול, ומשפר את זרימת הדם במוח וגם עוזר להוציא את הרעלים מהגוף דרך הלימפות.

המכשיר BIOMEDIS M מאוד נוח לשימוש. בשעות הבוקר הוא ימלא אותנו באנרגיה ובשעות הלילה הוא יעזור לנו בשינה ובהשגת רוגע.

אני, ד"ר ילנה סדצקי, מזמינה אותך לנצל את היכולות המודרניות והטכנולוגיה החדשנית לטובתך על מנת לשפר את בריאות המוח ובריאות הגוף ולהשאיר אותך צעיר לשנים נוספות.

צלצלו 052-3487096  

  

 מכשיר רפואת תדרים ביורזוננס

 

 

 

 

 "עשרות בני אדם עם פגיעות מוח שנחשבו כחשוכי מרפא, נרפאו מפגיעתם או שיפרו את ביצועי מוחם ללא תרופות וללא ניתוחים", כך קובע ד"ר נורמן דוידג', בספרו "המוח הגמיש".

ד"ר דוידג', פסיכיאטר, פסיכואנליטיקן ומרצה באוניברסיטת קולומביה, פונה בספרו דווקא לאוכלוסייה צעירה ובריאה במוחה שמעוניינת בשיפור ביצועים שכליים.
מי לא מעוניין בזיכרון מצוין? יצירתי מאחרים? מי לא מעוניין לזכור היכן שם חפץ כל שהוא? בסיוע תרגילים שפיתח דוידג' ואימון מוח קבוע הצליחו אנשים רבים להגיע לתוצאות חיוביות תוך מספר חודשים. 
אחת המסקנות הברורות היא שככל שגיל המתאמן צעיר יותר, סיכויו לשמור על התוצאות גבוהים ונמשכים לאורך זמן.

מוחו של האדם מורכב מ-100 מיליארד תאי עצב וכבר מגיל צעיר הוא מאבד עשרות אלפי תאי עצב מדי יום. כל תא עצב מחובר לעשרות תאי עצב אחרים.

 

המוח כרמזור

אם מרגילים את המוח לעבוד במסלולים קבועים, לא כל החיבורי תאי עצב יהיו מנוצלים במידה מספקת ודפוסי הפעולה שלו לא ישתנו כמעט עד יום מותו.
על מנת להפעיל עד כמה שאפשר מסלולים שונים, יש לאמן את המוח לעבודה יצירתית, חדשנית ומאתגרת. כל מה שידוע וקל למוח, לא יביא לשיפור. 
במוחנו מתקיים חוק קיום תלוי שימוש. אם משתמשים במוח, מפעילים אותו ומאתגרים אותו, ישנה צמיחה והתפתחות, אם לאו, מוחנו יתנוון במשך השנים והכישורים השכליים שלנו ילכו ויאבדו.

ידוע כי בני האדם משתמשים רק ב-10% מהפוטנציאל המלא של המוח. אם המספרים אכן נכונים,  פירוש הדבר הוא ש-90% אחוזים מתאי עצב במוח אינם מנוצלים.

התרומה היעילה והטובה ביותר נמצאת באימון מוח, תרגול הנכון והתמדה. טבעי שדווקא מקומות עבודה פעילים הם מקומות מצוינים לחוות ולאמן את המוח בשיתוף החברים למקום העבודה תוך הגדלת התפוקה של העובדים. אימון מוח נכון מביא לתועלת רבה בארגון, בקרב העובדים ובקרב קהל הלקוחות

 המוח של אדם הקדמון 

אורח החיים הלחוץ של האדם המודרני היה שונה מהותית מאורח חייו של האדם הקדמון. האדם הקדמון עסק בעיקר בלקט וציד, תוחלת חייו הייתה בין 20-30 שנה ומוחו שקל כ-1400 גרם בממוצע. במחצית משעות היממה, האדם הקדמון היה עסוק בשינה.
לפני המהפכה התעשייתית רוב האנשים חיו באזורים חקלאים והתקיימו מתוצרת חקלאית. באותם ימים תוחלת החיים עמדה על בין 40 ל-50 שנים. בשל העובדה כי לא היה חשמל והיה צורך בכוח פיזי רב, בני האדם הלכו לישון מוקדם על מנת לצבור כוחות לעבודה בשדות ליום המחרת. באותה עת הם ישנו כ-10 שעות בממוצע ביממה. באותם ימים גירויי החיים היו מעטים ואיטיים יחסית וכללו בעיקר ערבי שירה וריקודים בפאבים ומועדונים הכפריים.

 

המוח של אדם המודרני 

כיום תוחלת החיים במערב כמעט והכפילה את עצמה. בני האדם חשופים לזרם בלתי פוסק של גירויים מכל עבר: טלוויזיה, רדיו, מחשב, טלפונים ניידים, סרטים, מצלמות ובילוים אין סופיים מלאי רעשים, זרקורים, לחץ ומכוניות.
בעבודה דורשים מאתנו הצטיינות והתייעלות מתמדת, בלימודים אנחנו צריכים לרכוש מקצועות עם עתיד כלכלי ואנחנו חייבים להיות מקושרים בעשרות רשתות חברתיות. סל הגירויים עולה מדי יום. התלמיד מכין שיעורי הבית, כאשר המחשב שלו דלוק ובמקביל הוא עונה לעשרות הודעות של חבריו בפייסבוק, שומע מוזיקה באוזניות ומתכונן למבחנים. שעות השינה שלנו התקצרו משמעותית משום שהוא חייב להספיק לעשות הרבה יותר. כיום בן אדם ישן בממוצע רק 7 שעות אם לא פחות.
גודלו של המוח לא השתנה וגם כיום הוא שוקל כ-1400 גרם, למרות שהוא צריך לעבוד במשך זמן כפול מאשר הוא היה צריך לעבוד לפני עשרות אלפי שנים. הקופסא הזאת הנקראת מוח, היא מחשב מתוחכם ביותר המפעיל את כל גופנו. ללא המוח אין לנו אוויר, לב ואוכל. למרות זאת, אנחנו מעמיסים עליו עוד ועוד משימות מבלי להתחשב בו. 

 

מדוע צריך לתת למוח מנוחה? 

בזמן השינה המוח מתקן את עצמו, בונה תאים חדשים, נח ואוסף אנרגיות חדשות. בני האדם מסוגלים להיות יצירתיות רק כאשר מוחם פנוי ליצירתיות. מוח טרוד ולחוץ אינו מסוגל להתפנות ליצירה. 

מוח שבור גורם לבעיות רבות, כמו חרדה, דיכאון, הפרעת אישיות, הפרעות אכילה, הפרעות קשב וריכוז, הפרעות למידה ודיסלקציה. בגילאים מבוגרים יותר, לחץ יתר גורם למחלות של שיטיון, אלצהיימר ופרקינסון. אנשים שסובלים ממתח כרוני יסבלו מחוסר יכולת להתרכז, ערפול מוחי, כעסים בלתי נשלטים, שינוים קיצוניים במצבי הרוח ונדודי שינה.

  

כיצד ניתן לשפר את יעילות המוח שלנו? 

 • במשך יממה עוברים במוח כ-2000 ליטרים של דם ומעשירים את המוח בחמצן. 10 דקות ביום של מדיטציית נשימות או כל מדיטציה אחרת, יעשירו את הדם בחמצן המגיע למוח. במהלך המדיטציה נוצרים ההורמונים דופאמין וסרוטונין שמסייעים להעלאת רמות הריכוז והרוגע.
 • הפכו את פעילויות הספורט שלכם לשגרה יום יומית של חצי שעה לפחות באוויר צח, עשיר בצמחיה.
 • אדם מבוגר צריך לישון בין שבע לשמונה שעות, ילדים צעירים בין תשע לעשר שעות. רק במהלך השינה ובחושך נוצר הורמון מלטונין- הורמון הנעורים והאושר.
 • הפסיקו לעשן.
 • שתיית אלכוהול הורסת את המוח.
 • בדקו היטב את השפעת התרופות שלוקחים.
 • הקשבה לצלילי Binaural Beats למשך עשרים דקות ביממה. האתר המומלץ www.i-dose.us
 • מוחנו זקוק לכמות גדולה של חלבונים. ( מאמר על תזונה המסייעת למוח) עזרו למוח להביא אותנו למאה ועשרים

 שיפור הריכוז

ריכוז הוא היכולת לתת תשומת לב ממוקדת בנושא מסוים לאורך זמן. 

יכולת הריכוז מהווה נדבך מרכזי בפיתוח הזיכרון ובלעדיה לא תהיה כל יכולת לזכור. 

קשיי ריכוז נובעים מ"פלישה" של מחשבות משניות שמסיחות את דעתנו. 

מחקרים מוכיחים כי במוח האנושי חולפות למעלה מ-60 אלף מחשבות ביממה. 

שמירת הריכוז, אם כן, היא משימה מורכבת לביצוע אולם בלעדיה קשה ללמוד, לעבוד ולנהל.

 

יכולת הריכוז מורכבת משני חלקים

1. ריכוז מיידי- שימוש ספונטני כאשר מתבוננים למשל במסמך, פנים או בסרט.  

2. ריכוז ממושך- בו אנו עושים שימוש כאשר אנו משננים ונזקקים לזמן ארוך יותר על מנת ללמוד, לחשב ולחשוב. 

ריכוז ממושך דורש תשומת לב ויכולת להתרכז בנושא אחד לאורך זמן. אנשים רבים סובלים מחוסר יכולת לשמור על ריכוז לזמן ממושך. תופעה זו מכונה כהפרעות קשב וריכוז, ADD,ADHD.
בזמנים בהם אנו מוקפים בהסחות דעת שונות, טלפונים סלולאריים, אינטרנט וטלוויזיה רב ערוצית, נשאלת השאלה האם בכלל ניתן לשמור על ריכוז לאורך זמן? יותר ויותר תלמידים מכינים שיעורי בית, מתכוננים למבחנים ובמקביל עונים לצ'טים ובאוזן תקועה אוזנייה למוסיקה. 

המציאות המודרנית מחייבת אותנו לשפר את כישורי הריכוז שלנו ובאימון יום יומי- הדבר אפשרי בהחלט.

 

קיימות מספר שיטות לשיפור הריכוז: 

  

תרגילים לשיפור הריכוז:  

 

התנאי הראשוני ליכולת הריכוז, זו היכולת לנטרל מחשבות והפרעות פולשניות. חשוב לחסל את אי תשומת לב ולקבל פיקוח מלא על התודעה והגוף. (פסיכולוג אמריקאי  John William Atkinson)

 

תרגיל 1 חובה לבצע לפני כל תרגיל אחר אל מנת לפקח על שרירי התנועה. 

ישיבה שקטה ונוחה. ראשית כל זה ניסוי טוב לבדוק את יכולתכם לשלוט בכל שרירי הגוף. אחרי תרגול לא רב, תוכלו לשבת בשקט אפילו 15 דקות רצופות.

 

שבו בישיבה נוחה בכורסה נוחה. הרפו את כל השרירים ונסו לשבת חמש דקות ללא תזוזה ובשקט מלא. אפשר לבצע את התרגיל עם עניים עצומות או פתוחות. אל מנת להקל בביצוע המוצלח, אפשר להדליק נר ולהניח אותו במרחק מה מכם ולהתמקד באש הבוערת. חשוב להבין שכל השרירים חייבים להיות רפויים לחלוטין. 

כשתתרגלו לשבת כך ויהיה לכם מאוד נוח, תוסיפו חמש דקות נוספות. תאריכו את הזמן עד 15 דקות. תרגיל זה לא חייבים לבצע ולהצליח ביום אחד. הזמן לשrותכם. 

 

תרגיל 2
שבו ישר לפני השולחן. הניחו שני האגרופים על השולחן, כאשר האגודלים סוגרים על יתר האצבעות. מיקדו את מבטכם על הידיים. תעקבו אחרי תנועות האצבעות. בהתחלה הרימו את האגודל יד ימין. לאחר מכן את אצבע המורה והמשיכו עד לאצבע הקטנה. כל התנועות יש לעשות באטיות ורוגע. סיימתם לעבוד עם יד אחת, תעברו ליד השנייה. לאחר ששתי הידיים פתוחות, אפשר להתחיל לסגור את האצבעות אחת אחרי השנייה עד לסגירה המחודשת של שני האגרופים עם האגודל עליהם. 

חזרו על התהליך מהתחלה עד הסוף בפעם נוספת. בתחילת התרגול תגיעו לחמש דקות ותתחילו להגדיל את משך הביצוע עד עשר- חמש עשרה דקות.

  

תרגיל מס' 3 

נסו להיזכר בפניהם של בני משפחותיכם ותארו אותם בכתב במשך 3 דקות על כל אחד.
אל תשכחו לתאר את השפתיים, המצח, האף, האוזניים, השיער, מבנה הפנים, הצוואר וכדומה.

 

תרגיל מס' 4
נסו להיזכר בשיחה ששמעתם לאחרונה בין שני אנשים שנערכה ללא השתתפותכם, אך במקרה האזנתם לה. האזינו לשיחות בין אנשים ורישמו אותן לאחר מכן. 

באמצעות אימון היום יומי תוכלו במהירות לשפר את היכולת לריכוז טוב יותר. 

  תרגילים נוספים ניתן למצוא בחוברת כוח המוח

 מדוע אנחנו צריכים לאכול?

שאלה זו גורמת לוויכוחים בקרב אנשים רבים. האם אנחנו אוכלים על מנת לתפקד או שמא אנחנו אוכלים על מנת ליהנות? 

אם התשובה הראשונה היא הנכונה, הרי שחשוב להקפיד על מה נכנס לנו לפה ועובר למערכות הגוף. כלומר, עלינו להקפיד לאכול דברים המזינים את הגוף והנפש לתפקוד אופטימלי.
אם התשובה השנייה היא הנכונה, אז לכאורה אין כל צורך להתחשב למה זקוק הגוף שלנו אלא לאכול רק מה שעושה לנו טוב- במקרה כזה נאכל כל מה שטעים לנו. 

אם נצא מנקודת הנחה שבחירה בכל צד מקצוות הרצף היא עניין שלילי, הרי שהשילוב בין שתי התשובות הוא הנכון ביותר. ההחלטה לבחור בשילוב לא פוטרת אותנו מההבנה החשובה שקודם כל יש לתת לגופנו ומוחנו את הדברים הנכונים על מנת לאפשר להם תפקוד יעיל לאורך זמן. אם לאחר מכן יישאר לנו מספיק מקום בבטן, נוסיף מאכלים שיפנקו גם את הנפש.

 

מה מזיק למוח שלנו? 

ישנם שני מרכיבים מזיקים שחייבים לסלק מהתזונה היום יומית שלנו בהקדם:

 

1) סירופ תירס עתיר פרוקטוז- חומר כימי ממתיק שנכנס לייצור המוני בענף המזון

 

ומשולב במאכלים רבים. הוא מיוצר בכמויות עצומות המספקות כ-33 ק"ג של פרוקטוז לאדם בשנה. סוכר זה מתוק מאוד, מגדיל את התיאבון ומזרז השמנת יתר. המרכיב ממכר כמו סם מסוכן. הוא נמצא כעשוי לגרום לשורה של מחלות קשות בהן סוכרת, דלקות במוח, חרדות ועוד. בענף המזון מחדירים אותו כמעט לכל אוכל. לדוגמא: משקאות ממותקים, ג'אנק פוד, רטבים, קטשופ, פסטרמות, יוגורט, חטיפי אנרגיה.

 

2) שומני טראנס - מכונים גם 'שומנים מוקשים'. מדובר בשמן צמחי שעבר תהליך הידרוגנציה על מנת להאריך את תפוגתו. שומני טרנס נמצאים לרוב במרגרינה, מזונות מאפה ועוד. בראש ובראשונה, שומני טראנס מצטברים בעורקים וכמו כן, הם מזיקים לתאי הגוף, גורמים להפרעות קשב וריכוז, דיכאון ואלצהיימר.

 

ומה כן כדאי לאכול? 

לצורך תפקוד יעיל ובריא, מוחנו זקוק לאספקה מתמדת של חלבונים, פחמימות ושומנים. 


שומנים בריאים וחשובים בכל ארוחה

מוחנו זקוק לחומצות שומן EPA ו- DHA הנמצאות בשמן אומגה 3, דגי סלמון, סרדינים קטנים, הרינג, הליבוט. גם כאשר אנחנו אוכלים אותם מהקופסא, הם עדיין טובים מאשר דגים מעובדים ומוכנים למחצה. 

חומצות שומן אילו משפיעים על התפתחות הרמה הקוגנטיבית, שיפור הראיה, המערכת החיסונית ובריאות המוח.

 

 פחמימות

פחמימות (או סוכרים) הן קבוצה של תרכובות אורגניות. הפחמימות הן התרכובות האורגניות הנפוצות ביותר על פני כדור הארץ ויש להן ארבעה תפקידים בעלי חשיבות עליונה: הפקת אנרגיה בתאי הגוף, בניית תאים, בניית DNA ו- RNA וזיהוי תאי. השתדלו להכין לעצמכם ארוחות בריאות ועשירות מקטניות בעלות ערך גליקמי נמוך. הערך הגליקמי משפיע על רמות הסוכר בדם. מזונות בעלי ערך נמוך מאטים את שחרור הסוכר לדם ומונעים הפרשת אינסולין עודפת. סוגי המזונות הבריאים הם: קטניות דוגמת חומוס, עדשים, פול, שעועית ועוד.  

 

חלבונים- פריט חובה לכל ארוחה  

החלבונים משמשים בין השאר כחומר בניין חשוב לבניית מוליכים עצביים- חיבורים במוח המעבירים אינפורמציה בין תאי העצב השונים. מכאן, עולה חשיבותם המכרעת בשיפור החוזק והכושר המוחי. 

בין המזונות הבריאים המכילים רמות גבוהות של חלבונים ניתן למנות פולי סויה, קטניות, טופו, אגוזים, שקדים ואגוזי פקאן לא קלוי, זרעי פשתן, גרעיני דלעת וגרעיני חמנייה. חלבונים מן החי ניתן לצרוך מביצים מבושלות, וכן מדגי ים (עדיף טריים) שגם עשירים בשומן אומגה 3. כמו כן, מומלץ לצרוך עופות אורגניים שלא קיבלו טיפול אנטיביוטי. ניתן לצרוך בשר אדום, פעם בשבוע, בכמות שלא תגדל מ- 150 גרם בשר אדום. 

 

ירקות ופירות

מומלץ לאכול כשמונה מנות ירקות ופירות ביום. אספרגוס, ברוקולי, כרוב, חסה, תרד מתוארים בשורה ש מחקרים כמזונות שמטהרים את הגוף. 

בנוסף, כדאי להרבות באכילת דובדבנים, אפרסקים, שזיפים, תפוחי עץ, מלון, רימונים וקיווי. בפירות אלה קיימים נוגדי חמצון המפחיתים לחץ דם ומורידים את רמת הכולסטרול הרע LDL. 

חשוב להשתדל להמעיט באכילת ירקות עמילנים מבושלים עם ערך גליקמי גבוה כגון תפוחי אדמה, תירס ואורז.

  

עשבים ותבלינים  

עשבי תבלין ותבלינים מהווים נוגדי חמצון אפקטיביים ביותר וחומרים אנטי דלקתיים מהמעלה הראשונה. מבין אלה, ניתן למנות את הכורכום, הרוזמרין, הזנגוויל, השמיר, הבזיליקום והאורגנו כחלק מרשימה ארוכה של עשבים ותבלינים שמסייעים לגופנו. כדי לצרף לתפריט שוקולד מריר בעל תכולת קקאו של לפחות 70% במינון של עד 40-50 גרם ליום. 

חשוב לציין, כי על מנת שנתקן בצורה מיטבית את פעילות המוח נזדקק לשנה שלמה של תזונה בריאה. הורים צעירים שרק עתה מתחילים להקנות הרגלי אכילה לילדיהם צריכים להקפיד בתזונה בריאה לילדיהם משום שהם מניחים את יסודות הבניין של חיי ילדכם. 

במשך פעמים רבות ראיתי ילדים שגדלו במשפחות עם מודעות גבוהה לתזונה, אוכלים מזונות אלה מבלי לעקם את האף. מוחם של ילדים צעירים זקוק להרבה אנרגיה בריאה ובזמן שאדם בוגר צורך כ-20% מהאנרגיה לטובת מוחו, ילד צעיר צורך כ-35-80% מהאנרגיה לטובת המוח.

 

שתיית שתי כוסות שוקו ביום 

חוקרים מצאו כי שתיית שוקו חם משפרת את זרימת הדם למוח ואת הזיכרון. על המחקר דיווח כתב העת Neurology בגיליונו האחרון. 

מחקר שנערך בהרווארד מגלה כי שתיית שוקו חם משפרת את זרימת הדם למוח ואת הזיכרון. החוקרים משערים: הפלבנואידים שבקקאו משמשים כנוגדי חמצון ומפחיתי דלקות וכולסטרול. 

מתוך 60 הנבדקים, 18 סבלו מבעיה בזרימת הדם בתחילת המחקר. בתום המחקר נצפה שיפור בזרימת הדם למוח בשיעור של 8.3% בממוצע. במבדקי הזיכרון, שנמדדו בזמנים, חל שיפור מ-167 שניות לפתרון המבחן בממוצע ל-116 שניות. 

24 נבדקים עברו גם סריקות תהודה מגנטית MRI במוחם, שהראו כי אלה שסבלו מבעיה בזרימת הדם למוח סבלו גם מאזורי נזק זעירים במוחם. בסוף המחקר, נצפתה אצל אלה הגברה בזרימת הדם למוח. החוקרים נמקו כי השיפור בזרימת הדם, בעת נזק מוחי, חשוב מאוד לתפקוד המוחי ה"מפצה" על האזורים שניזוקו. 

  

מחקרים קודמים כבר הראו את האפקט המגן של קקאו במניעת מחלות לב וכלי דם. על פי ההשערות, הפלבנואידים שבקקאו משמשים כנוגדי חמצון המונעים היווצרות של קרישי דם ובעלי יכולות אנטי

.דלקתיות

תזונה לנשים בהריון התורמת לבניית מוחו של העובר 

 

מאפייני הזיכרון הקצר 

הזיכרון הקצר קבל את שמו משום שמדובר בזיכרון הפועל כמעט באופן אוטומטי ולא מודע ולכן הוא מוגבל בנפח האינפורמציה.  הכמות הפריטים הניתנת לזכירה משתנה מאדם אחד לשני, אך לרוב אנו זוכרים בין 2 ל-7 פרטים מסיטואציה מסוימת. 

ניתן לדמיין את נפחו של הזיכרון הקצר ככלי מילוי בעל מידות מוגדרות. אם נשפוך לתוכו יותר מדי מים, עודף המים יישפך ממנו. מידע חדש שנכנס למוח דוחף את המידע הישן החוצה. 

על מנת להפעיל את הזיכרון הקצר ברמה גבוהה יש לקבוע את עוצמת העניין בלזכור ולהמשיך להיות פעיל עם ריכוז ותשומת לב מלאה במהלך השיחה, ההקשבה או פעולה אחרת. 

השוני בין אדם לאדם נקבע עוד בילדותו ונמשך בדרך כלל כל תקופת חייו, אך כמו כל שריר בגוף, ניתן לאמנו ולשפרו. 

כיצד ניתן לאמן ולשפר את הזיכרון הקצר  

רוב המידע של חיינו מגיע מהזיכרון הקצר המהווה בסיס לזיכרון הארוך. על מנת לאמן ולהרחיב את הזיכרון הקצר, עליכם לנקוט מספר פעולות בתדירות גבוהה ומדי יום: 

 • לאמן ולשפר את יכולתכם להעניק תשומת לב מלאה לאובייקט אותו מעוניינים לזכור. טבעות העיסוי "RINOX" משפרות את כושר ריכוז תוך מספר דקות.
 • חשבו על הפריט, תנו לו תכונות, חשבו אמוציונלי .שננו ופרטו את המידע אותו אתם רוצים לזכור במשך מספר דקות.
 • לתלמידים הלומדים מומלץ לחזור הרבה פעמים על החומר הנלמד.
 • בדוק את הזיכרון הקצר שלך בתרגיל המצורף
 • פתרו תשבצים.
 • נסו ללמוד בעל פה את רשימת הקניות השבועית.
 • עסקו בספורט כלשהו כמו הליכה, שחייה או ריצה לפחות שלוש פעמים בשבוע. פעילות ספורטיבית מעבה את תאי העצב במוח. המחקרים מצביעים על שיפור בעובי תאי העצב בסדר גודל של כ-15% לאחר שלושה חודשי אימון.
 • .הקפידו על תזונה המעשירה את פעילות המוח. כמו כן, נסו להפחית משמעותית את אכילת המזון שפוגע בפעילות התקינה של המוח. מחקר חדש המוכיח שהשמנת יתר פוגעת בזיכרון
 • הקפידו על לימוד דברים חדשים. ברגע שהחומר הנלמד נעשה קל, עיברו ללמוד נושא חדש.
 • למדו טכניקות המרגיעות את המוח כמו יוגה, מדיטציה, בנוסף האזנה לצלילים המשפרים את מצב הרוח הנקראים BINAURAL BEATS

המוח שלנו דומה לשריר אותו יש לאמן מדי יום. האזנה לרדיו וצפייה בטלוויזיה מגרים את המוח במידה מועטה ואינם מסייעים באופן משמעותי לאימון מוח. שיפור ממשי בפעילות המוח

והזיכרון יכול לבוא רק באמצעות אימון יום יומי

רכשו חוברת תרגילים "כוח המוח" בה נמצאים טיפים, הסברים ותרגילים רבים נוספים. 

  אנחנו חיים בתקופה לחוצה 

תוחלת החיים במערב כמעט והכפילה את עצמה ב-300 השנים האחרונות. בני האדם חשופים לזרם בלתי פוסק של גירויים והסחות דעת מכל עבר: אמצעי התקשורת, המחשב, טלפונים ניידים, סרטים, מצלמות ואורח חיים רועש ומתוח. 

בעבודה דורשים מאתנו הצטיינות והתייעלות מתמדת, בלימודים אנחנו צריכים לרכוש מקצועות עם עתיד כלכלי. רף הגירויים עולה מדי יום ביומו ומביא את המוח האנושי להתמודדות כמעט בלתי אפשרית עם המציאות המתישה. שעות השינה שלנו התקצרו משמעותית משום שאנחנו רוצים להספיק יותר בפחות זמן. 

למרות זאת, מוחינו לא השתנה במרוצת השנים וכיום הוא נאלץ לעבוד בעוצמה ובזמן כפול יותר משעבד לפני אלפי שנים. קופסת הקסם הזו, הנקראת מוח, היא מחשב מתוחכם ביותר המפעיל את כל גופנו. ללא המוח אין לנו אוויר, לב ואוכל. במציאות המודרנית, אנחנו מעמיסים עליו עוד ועוד משימות מבלי להתחשב בו. 

המוח מתקן את עצמו במהלך השינה. 

בזמן השינה המוח מתקן את עצמו, בונה תאים חדשים, נח ואוסף אנרגיות חדשות. בני האדם מסוגלים להיות יצירתיות רק כאשר מוחם פנוי ליצירתיות. מוח טרוד ולחוץ אינו מסוגל להתפנות ליצירה. 

כאשר איננו נותנים למוח מנוחה, אנחנו עלולים לסבול מבעיות שונות בהן חרדה, דיכאון, הפרעת אישיות, הפרעות אכילה, הפרעות קשב וריכוז, הפרעות למידה ודיסלקציה. בגילאים מבוגרים יותר, לחץ יתר גורם למחלות שיטיון, אלצהיימר ופרקינסון. אנשים שסובלים ממתח כרוני יסבלו מחוסר יכולת להתרכז, ערפול מוחי, כעסים בלתי נשלטים, שינוים קיצוניים במצבי הרוח ונדודי שינה.  

9 טיפים ותרגיל לחיזוק המוח. 

מתברר שזה לא כל כך מסובך- הנה מספר טיפים פשוטים שיסייעו למוח שלכם להתחזק. 

1) מדי יום עוברים יותר מ-2000 ליטרים של דם במוח ומעשירים אותו בחמצן. הקדשת 10 דקות ביום למדיטציית נשימות והרפייה יעשירו את הדם בחמצן המגיע למוח. במהלך המדיטציה נוצרים ההורמונים דופאמין וסרוטונין, שמסייעים להעלאת רמות הריכוז והרוגע. 

2) נסו לקיים אורח חיים ספורטיבי- הפכו את פעילויות הספורט שלכם לשגרה יום יומית של חצי שעה לפחות באוויר צח. 

3) הקפידו על שינה מספקת- אדם מבוגר צריך לישון בין שבע לשמונה שעות ביממה וילדים בין תשע לעשר שעות. רק במהלך השינה ובחושך נוצר ההורמון מלטונין- הורמון הנעורים והאושר. 

4) לא לסיגריות- הפסיקו לעשן, ויפה שעה אחת קודם. מעבר לשאר הנזקים, עישון פוגע בפעילות המוח. 

5) פחות אלכוהול- שתייה מופרזת מזיקה למוח והורסת תאים. אם בא לכם לשתות- כדאי שתלכו על יין ולא משקאות חריפים יותר בעלי השפעה שלילית. 

6) שימוש בתרופות- תרופות מאריכות חיים, מקצרות את זמן ההחלמה וגורמות לנו להרגיש טוב יותר. עם זאת, תרופות גורמות גם לנזקים ארוכי טווח. נסו להמעיט בצריכת התרופות ולהתייעץ עם רופא מוסמך לגבי מינונים וכמויות. 

7) צלילים שמרגיעים את הנפש- האזנה לצלילים דו-שמיעתיים במשך עשרים דקות ביום מסייעת להפחתת חרדות ומתחים ותורמת לניקוי המוח מ"רעשים". האתר המומלץ www.i-dose.us 

8) תזונה, תזונה ושוב תזונה- המזון שאנו צורכים מדי יום הוא גורם מכריע בחשיבותו לתפקוד המוחי. קיראו את המאמר על תזונה המסייעת למוח

9) תרגיל פשוט וקל לביצוע לרגיעה מהירה

 רוצים לבדוק אם יש לכם זיכרון טוב? 

לפניך משחק זיכרון פשוט ומהנה באמצעותו תוכלו לבחון את רמת הזיכרון שלכם לטווח קצר. כל שעליכם לעשות הוא להתבונן בתמונה במשך 2-3 דקות על מנת לזכור את כל התמונות.
לאחר מכן, רישמו על דף את התמונות שהצלחתם לזכור, מבלי לצפות בהן שוב. הכינו רשימה השוואתית בין מה שכתבתם למה שמופיע בתמונה וסיפרו את מספר התשובות הנכונות.
את המספר שהתקבל (בין 1 ל-20) יש לחלק ב-20 ולהכפיל ב-100.
לדוגמה:נניח שזכרתם 10 פריטים בצורה נכונה. חלקו ב-20 והכפילו ב-100 = 50%

התוצאות:

זכרתם עד 10 פריטים- זיכרונכם לטווח קצר חלש.
זכרתם בין 11-15 פריטים- זיכרונכם לטווח קצר בינוני.
זכרתם בין 16-18- זיכרונכם לטווח קצר טוב.

זכרתם בין 19-20 –כל הכבוד ! התברכתם בזיכרון קצר מעולה.

האיבר החשוב שמביא לנו פרנסה, צמיחה, אושר, תענוגות, אהבה, שלווה ועוד- הוא המוח. מה אנחנו יודעים עליו? כיצד אנחנו משפרים את יכולתו לתחזק אותנו שנים רבות? האם המוח הוא רק הפונקציה של הזיכרון? מה בכלל המאפיינים של המוח? האם אפשר לשפר את הזיכרון בכל גיל? מסקנות מומחי חקר המוח הן:

1. ניתן לאמן את המוח בכל גיל.

2. תאי עצב במוח צומחים עד יום המוות, אם מאמנים אותם בצורה נכונה.

3. המוח כשריר, כמה שיותר מאמנים, כך גדלה יכולתו לזכור.

4. אין גבול לכמות האינפורמציה הניתנת לזכירה.

מאפייני המוח האיכותי

 • נקי מהדאגות ורגשות שליליים- דאגות מקטינות את היכולת לזכור. לחץ לאורך זמן מקטין את ההיפוקמפוס. טיפול:  דימיון מודרך, צלילי Binaural Beats , יוגה.
 • שם לב למתרחש. (שיפור יכולות הזיכרון הקצר)
 • יכולת ריכוז גבוהה (טבעת עיסוי RINOX לשיפור הריכוזתרגילים לשיפור הריכוז, עמידה מכוונת על רגל אחת, תרגיל החסידה)
 • יצירתיות: פיתוח סינפסות, כמו מערכת כבישים מפותחת לחיפוש פתרונות. (כתיבה יוצרת, האזנה לצלילי יצירתיות Binaural Beats)
 • מחושב וממוקד: קביעת מטרות לחיים לטווח של שנה וקביעת עדיפויות לביצוע.
 • מהיר בפתרונות. (חיפוש פתרונות מקבילים)
 • זוכר: קולט, מעבד ושולף. הפעלת מרכזי הזיכרון הרבים: ויזואלי, שמיעתי, מספרים, שמות, פנים, מילים, טקסטים)
 • גמיש: ללמוד להפעיל אברים שונים לאותה פעולה. לדוגמא: כתיבה ביד שמאול.
 • תזונה תומכת למוח. "אוכל זבל"-סותם. דגים 3 פעמים בשבוע: טונה, סלומון, מקרל, הרינג, סרדינים ואנשובי.
 • יודע לדמיין. (במהלך תרגילי דימיון מופעלים אזורי מוח זהים להפעלה במציאות)

שמירה על המוח האיכותי. 

 • פעילות ספורטיבית: אירובי, יוגה, שחייה, הליכה ועוד.
 • שינה איכותית בין 7-8 שעות למבוגר ו-9-10 שעות לילד. הורמון מלטונין – הורמון הנעורים נוצר רק במהלך השינה ורק בלילה.
 • רוגע וחשיבה חיובית: דמיון מודרך, צלילי Binaural Beats, מדיטציה, חיים על-פי המטרות.
 • פעילות מינית.
 • בדיקת התרופות שמקבלים והתאמתן המירבית ללא תופעות לווי.
 • אי עישון
 • הפעלת מוטוריקה עדינה: סריגה, בניית מיניאטיורות, תפירה.
 • לקיחת ויטמין  Omega 3 ביחס נכון 2:1  EPA:  DHA
 • שתיית שוקו חם (עד שתי כוסות ביום) משפר את זרימת הדם למוח. הפלבנואידים שבקקאו משמשים כנוגדי חמצון המונעים היווצרות של קרישי דם ובעלי יכולות אנטי דלקתיות.

חדר כושר למוח

 • אימון ותרגול המוח: משחקי זיכרון, סיעור מוחות,  סודוקו, תשבצים ועוד.
 •  לימוד מתמיד של חומרים חדשים: ריקודים, שפה זרה, נגינה.
 • ללמוד לדקלם שירים שאתם אוהבים.
 • תרגלו לזכור מספרי רכבים.
 • תרגלו לזכור שמות האנשים שפגשתם.
 • התחילו לכתוב סיפורים או שירים.
 • ספרו לאנשים אחרים סרטים או ספרים שקראתם או ראיתם.
 • למדו את מסלולי הטיולים בעל-פה.
 • למדו את שמות הרחובות של עירכם.

שיפור הזיכרון בעזרת ביורזוננס ד"ר ילנה סדצקי- מתמחה ברפואת תדרים 5.11.16

זיכרון האדם הוא איבר היודע לקלוט, לעבד ולפלוט את הנתונים, ידע והרגלים.

הזיכרון- הוא אחת היכולות של המערכת העצבית לשמור אינפורמציה לאורך זמן ולפלוט אותה בזמן הרצוי או המתאים החוצה.

לבני האדם קיימת היכולת לזכור דברים, לרכוש מיומנויות, לפלוט ידע, להשתמש בהרגלים בצורה הגבוהה ביותר מכל החיי בעולם.

בגיל מסוים או בעקבות אירוע טרגי, הזיכרון מתחיל להשתבש.

סיבות להחלשות הזיכרון

רבים שואלים את עצמם למה הזכירון שלי נחלש. כשזה מתחיל לקרוא הבן אדם מרגיש את עצמו אומלל, חסר ביטחון ומסכן.

הסיבות יכולות להיות שונות: מצבי לחץ רבים, אינסומניה או הפרעות שינה, שעות שינה לא מספיקות, שתית אלכוהול, עישון, תרופות מסוימות ועוד.

אך הסיבה העיקרית שזה מתחיל לקרות בגלל שכלי הדם נעשים צרים ולא מספיק דם מגיע למוח.

כדאי לדעת, שהמוח לא מזדקן, תמיד קיימת אפשרות של צמיחה מחודשת של תאי המוח. למעשה, הצמיחה יכולה להתרחש עד סוף חיי האדם.

במידה וכלי הדם המגיעים למוח מביאים איתם מספיק חמצן, תאי המוח ממשיכים לחיות. הדבר הנוסף שחשוב זה הוצאת רעלים (טוקסינים) מקליפת המוח הקדמית החוצה.  

דבר ראשון שקורה מחוסר חמצן או מאי הוצאה מספקת של רעלים  זו פגיעה בזיכרון.

גם לחץ דם גבוה משפיע על הורדה ברמת הזיכרון.  כאשר כלי הדם נעשים צרים יותר וגמישים פחות בגלל לחץ הדם הגבוה נוצרת מחלה הנקראת טרשת עורקים המונעת את הגעת החמצן למוח.

לאנשים צעירים לחץ מתמשך עלול לגרום להתכווצות כלי הדם. כמובן שגם עישון או שתיה מרובת של אלכוהול מפריעה לאספקה רצויה של החמצן לקליפת המוח ופוגעת בנירונים המעבירים אינפורמציה במוח.  

חוסר שינה, או הפרעות שינה – אינסמניה- מהווים בעיה למוח ופוגעים בכל הדם שלו.

יש לקחת בחשבון שלכלי הדם  עם הזמן חודרים פרזיטים וכימיקלים המגיעים מאוויר לא נקי, אוכל מזוהם ותעשייתי, תרופות כימיות שאנחנו צורכים. הפרזיטים מתיישבים בכלי הדם ולא יוצאים החוצה. תהליך זה מצטבר עם שנים והרפואה לא מוצאת את הדרך לנקות את הפרזיטים מכלי הדם של בני האדם.

כיצד ניתן לשפר הזיכרון, לשפר הריכוז בלי תרופות?

בשנים האחרונות הרופאים האלטרנטיביים בעולם התחילו ריפוי של בעיות הזיכרון באמצעות רפואת תדרים ביורזוננס. מכשיר תדרים קטן הנקרא BIOMEDIS M המוצמד לגוף האדם המשדר גלים אלקטרומגנטיים זעירים לתוך המוח ומערכת כלי הדם, מנקה, מרחיב ומוציא החוצה את הרעילים.

כאשר קורה מצב שתאים במוח מתים נוצר חלל המתמלא בתורשת עורקים. במכשיר של בירוזוננס קיימת תוכנית תדרים שמחדשת את תאי המוח ולא מאפשרת לתורשת עורקים לתפוס את מקומם.

היום עם המכשיר ביומדיס M ניתן לקבל ריפוי בבית ואין צורך להגיע למרפאות וטיפולים אחרים.  

מכשיר ביומדיס M עוזר בעצירת תהליך איבוד הזיכרון, משפר את הזיכרון, משפר את הריכוז, מוריד כולסטירול, ומשפר את זרימת הדם במוח וגם עוזר להוציא את הרעלים מהגוף דרך הלימפות.

המכשיר BIOMEDIS M מאוד נוח לשימוש. בשעות הבוקר הוא ימלא אותנו באנרגיה ובשעות הלילה הוא יעזור לנו בשינה ובהשגת רוגע.

אני, ד"ר ילנה סדצקי, מזמינה אותך לנצל את היכולות המודרניות והטכנולוגיה החדשנית לטובתך על מנת לשפר את בריאות המוח ובריאות הגוף ולהשאיר אותך צעיר לשנים נוספות.

צלצלו 052-3487096  

  

 מכשיר רפואת תדרים ביורזוננס

 

 

 

 

 "עשרות בני אדם עם פגיעות מוח שנחשבו כחשוכי מרפא, נרפאו מפגיעתם או שיפרו את ביצועי מוחם ללא תרופות וללא ניתוחים", כך קובע ד"ר נורמן דוידג', בספרו "המוח הגמיש".

ד"ר דוידג', פסיכיאטר, פסיכואנליטיקן ומרצה באוניברסיטת קולומביה, פונה בספרו דווקא לאוכלוסייה צעירה ובריאה במוחה שמעוניינת בשיפור ביצועים שכליים.
מי לא מעוניין בזיכרון מצוין? יצירתי מאחרים? מי לא מעוניין לזכור היכן שם חפץ כל שהוא? בסיוע תרגילים שפיתח דוידג' ואימון מוח קבוע הצליחו אנשים רבים להגיע לתוצאות חיוביות תוך מספר חודשים. 
אחת המסקנות הברורות היא שככל שגיל המתאמן צעיר יותר, סיכויו לשמור על התוצאות גבוהים ונמשכים לאורך זמן.

מוחו של האדם מורכב מ-100 מיליארד תאי עצב וכבר מגיל צעיר הוא מאבד עשרות אלפי תאי עצב מדי יום. כל תא עצב מחובר לעשרות תאי עצב אחרים.

 

המוח כרמזור

אם מרגילים את המוח לעבוד במסלולים קבועים, לא כל החיבורי תאי עצב יהיו מנוצלים במידה מספקת ודפוסי הפעולה שלו לא ישתנו כמעט עד יום מותו.
על מנת להפעיל עד כמה שאפשר מסלולים שונים, יש לאמן את המוח לעבודה יצירתית, חדשנית ומאתגרת. כל מה שידוע וקל למוח, לא יביא לשיפור. 
במוחנו מתקיים חוק קיום תלוי שימוש. אם משתמשים במוח, מפעילים אותו ומאתגרים אותו, ישנה צמיחה והתפתחות, אם לאו, מוחנו יתנוון במשך השנים והכישורים השכליים שלנו ילכו ויאבדו.

ידוע כי בני האדם משתמשים רק ב-10% מהפוטנציאל המלא של המוח. אם המספרים אכן נכונים,  פירוש הדבר הוא ש-90% אחוזים מתאי עצב במוח אינם מנוצלים.

התרומה היעילה והטובה ביותר נמצאת באימון מוח, תרגול הנכון והתמדה. טבעי שדווקא מקומות עבודה פעילים הם מקומות מצוינים לחוות ולאמן את המוח בשיתוף החברים למקום העבודה תוך הגדלת התפוקה של העובדים. אימון מוח נכון מביא לתועלת רבה בארגון, בקרב העובדים ובקרב קהל הלקוחות

 המוח של אדם הקדמון 

אורח החיים הלחוץ של האדם המודרני היה שונה מהותית מאורח חייו של האדם הקדמון. האדם הקדמון עסק בעיקר בלקט וציד, תוחלת חייו הייתה בין 20-30 שנה ומוחו שקל כ-1400 גרם בממוצע. במחצית משעות היממה, האדם הקדמון היה עסוק בשינה.
לפני המהפכה התעשייתית רוב האנשים חיו באזורים חקלאים והתקיימו מתוצרת חקלאית. באותם ימים תוחלת החיים עמדה על בין 40 ל-50 שנים. בשל העובדה כי לא היה חשמל והיה צורך בכוח פיזי רב, בני האדם הלכו לישון מוקדם על מנת לצבור כוחות לעבודה בשדות ליום המחרת. באותה עת הם ישנו כ-10 שעות בממוצע ביממה. באותם ימים גירויי החיים היו מעטים ואיטיים יחסית וכללו בעיקר ערבי שירה וריקודים בפאבים ומועדונים הכפריים.

 

המוח של אדם המודרני 

כיום תוחלת החיים במערב כמעט והכפילה את עצמה. בני האדם חשופים לזרם בלתי פוסק של גירויים מכל עבר: טלוויזיה, רדיו, מחשב, טלפונים ניידים, סרטים, מצלמות ובילוים אין סופיים מלאי רעשים, זרקורים, לחץ ומכוניות.
בעבודה דורשים מאתנו הצטיינות והתייעלות מתמדת, בלימודים אנחנו צריכים לרכוש מקצועות עם עתיד כלכלי ואנחנו חייבים להיות מקושרים בעשרות רשתות חברתיות. סל הגירויים עולה מדי יום. התלמיד מכין שיעורי הבית, כאשר המחשב שלו דלוק ובמקביל הוא עונה לעשרות הודעות של חבריו בפייסבוק, שומע מוזיקה באוזניות ומתכונן למבחנים. שעות השינה שלנו התקצרו משמעותית משום שהוא חייב להספיק לעשות הרבה יותר. כיום בן אדם ישן בממוצע רק 7 שעות אם לא פחות.
גודלו של המוח לא השתנה וגם כיום הוא שוקל כ-1400 גרם, למרות שהוא צריך לעבוד במשך זמן כפול מאשר הוא היה צריך לעבוד לפני עשרות אלפי שנים. הקופסא הזאת הנקראת מוח, היא מחשב מתוחכם ביותר המפעיל את כל גופנו. ללא המוח אין לנו אוויר, לב ואוכל. למרות זאת, אנחנו מעמיסים עליו עוד ועוד משימות מבלי להתחשב בו. 

 

מדוע צריך לתת למוח מנוחה? 

בזמן השינה המוח מתקן את עצמו, בונה תאים חדשים, נח ואוסף אנרגיות חדשות. בני האדם מסוגלים להיות יצירתיות רק כאשר מוחם פנוי ליצירתיות. מוח טרוד ולחוץ אינו מסוגל להתפנות ליצירה. 

מוח שבור גורם לבעיות רבות, כמו חרדה, דיכאון, הפרעת אישיות, הפרעות אכילה, הפרעות קשב וריכוז, הפרעות למידה ודיסלקציה. בגילאים מבוגרים יותר, לחץ יתר גורם למחלות של שיטיון, אלצהיימר ופרקינסון. אנשים שסובלים ממתח כרוני יסבלו מחוסר יכולת להתרכז, ערפול מוחי, כעסים בלתי נשלטים, שינוים קיצוניים במצבי הרוח ונדודי שינה.

  

כיצד ניתן לשפר את יעילות המוח שלנו? 

 • במשך יממה עוברים במוח כ-2000 ליטרים של דם ומעשירים את המוח בחמצן. 10 דקות ביום של מדיטציית נשימות או כל מדיטציה אחרת, יעשירו את הדם בחמצן המגיע למוח. במהלך המדיטציה נוצרים ההורמונים דופאמין וסרוטונין שמסייעים להעלאת רמות הריכוז והרוגע.
 • הפכו את פעילויות הספורט שלכם לשגרה יום יומית של חצי שעה לפחות באוויר צח, עשיר בצמחיה.
 • אדם מבוגר צריך לישון בין שבע לשמונה שעות, ילדים צעירים בין תשע לעשר שעות. רק במהלך השינה ובחושך נוצר הורמון מלטונין- הורמון הנעורים והאושר.
 • הפסיקו לעשן.
 • שתיית אלכוהול הורסת את המוח.
 • בדקו היטב את השפעת התרופות שלוקחים.
 • הקשבה לצלילי Binaural Beats למשך עשרים דקות ביממה. האתר המומלץ www.i-dose.us
 • מוחנו זקוק לכמות גדולה של חלבונים. ( מאמר על תזונה המסייעת למוח) עזרו למוח להביא אותנו למאה ועשרים

 שיפור הריכוז

ריכוז הוא היכולת לתת תשומת לב ממוקדת בנושא מסוים לאורך זמן. 

יכולת הריכוז מהווה נדבך מרכזי בפיתוח הזיכרון ובלעדיה לא תהיה כל יכולת לזכור. 

קשיי ריכוז נובעים מ"פלישה" של מחשבות משניות שמסיחות את דעתנו. 

מחקרים מוכיחים כי במוח האנושי חולפות למעלה מ-60 אלף מחשבות ביממה. 

שמירת הריכוז, אם כן, היא משימה מורכבת לביצוע אולם בלעדיה קשה ללמוד, לעבוד ולנהל.

 

יכולת הריכוז מורכבת משני חלקים

1. ריכוז מיידי- שימוש ספונטני כאשר מתבוננים למשל במסמך, פנים או בסרט.  

2. ריכוז ממושך- בו אנו עושים שימוש כאשר אנו משננים ונזקקים לזמן ארוך יותר על מנת ללמוד, לחשב ולחשוב. 

ריכוז ממושך דורש תשומת לב ויכולת להתרכז בנושא אחד לאורך זמן. אנשים רבים סובלים מחוסר יכולת לשמור על ריכוז לזמן ממושך. תופעה זו מכונה כהפרעות קשב וריכוז, ADD,ADHD.
בזמנים בהם אנו מוקפים בהסחות דעת שונות, טלפונים סלולאריים, אינטרנט וטלוויזיה רב ערוצית, נשאלת השאלה האם בכלל ניתן לשמור על ריכוז לאורך זמן? יותר ויותר תלמידים מכינים שיעורי בית, מתכוננים למבחנים ובמקביל עונים לצ'טים ובאוזן תקועה אוזנייה למוסיקה. 

המציאות המודרנית מחייבת אותנו לשפר את כישורי הריכוז שלנו ובאימון יום יומי- הדבר אפשרי בהחלט.

 

קיימות מספר שיטות לשיפור הריכוז: 

  

תרגילים לשיפור הריכוז:  

 

התנאי הראשוני ליכולת הריכוז, זו היכולת לנטרל מחשבות והפרעות פולשניות. חשוב לחסל את אי תשומת לב ולקבל פיקוח מלא על התודעה והגוף. (פסיכולוג אמריקאי  John William Atkinson)

 

תרגיל 1 חובה לבצע לפני כל תרגיל אחר אל מנת לפקח על שרירי התנועה. 

ישיבה שקטה ונוחה. ראשית כל זה ניסוי טוב לבדוק את יכולתכם לשלוט בכל שרירי הגוף. אחרי תרגול לא רב, תוכלו לשבת בשקט אפילו 15 דקות רצופות.

 

שבו בישיבה נוחה בכורסה נוחה. הרפו את כל השרירים ונסו לשבת חמש דקות ללא תזוזה ובשקט מלא. אפשר לבצע את התרגיל עם עניים עצומות או פתוחות. אל מנת להקל בביצוע המוצלח, אפשר להדליק נר ולהניח אותו במרחק מה מכם ולהתמקד באש הבוערת. חשוב להבין שכל השרירים חייבים להיות רפויים לחלוטין. 

כשתתרגלו לשבת כך ויהיה לכם מאוד נוח, תוסיפו חמש דקות נוספות. תאריכו את הזמן עד 15 דקות. תרגיל זה לא חייבים לבצע ולהצליח ביום אחד. הזמן לשrותכם. 

 

תרגיל 2
שבו ישר לפני השולחן. הניחו שני האגרופים על השולחן, כאשר האגודלים סוגרים על יתר האצבעות. מיקדו את מבטכם על הידיים. תעקבו אחרי תנועות האצבעות. בהתחלה הרימו את האגודל יד ימין. לאחר מכן את אצבע המורה והמשיכו עד לאצבע הקטנה. כל התנועות יש לעשות באטיות ורוגע. סיימתם לעבוד עם יד אחת, תעברו ליד השנייה. לאחר ששתי הידיים פתוחות, אפשר להתחיל לסגור את האצבעות אחת אחרי השנייה עד לסגירה המחודשת של שני האגרופים עם האגודל עליהם. 

חזרו על התהליך מהתחלה עד הסוף בפעם נוספת. בתחילת התרגול תגיעו לחמש דקות ותתחילו להגדיל את משך הביצוע עד עשר- חמש עשרה דקות.

  

תרגיל מס' 3 

נסו להיזכר בפניהם של בני משפחותיכם ותארו אותם בכתב במשך 3 דקות על כל אחד.
אל תשכחו לתאר את השפתיים, המצח, האף, האוזניים, השיער, מבנה הפנים, הצוואר וכדומה.

 

תרגיל מס' 4
נסו להיזכר בשיחה ששמעתם לאחרונה בין שני אנשים שנערכה ללא השתתפותכם, אך במקרה האזנתם לה. האזינו לשיחות בין אנשים ורישמו אותן לאחר מכן. 

באמצעות אימון היום יומי תוכלו במהירות לשפר את היכולת לריכוז טוב יותר. 

  תרגילים נוספים ניתן למצוא בחוברת כוח המוח

 מדוע אנחנו צריכים לאכול?

שאלה זו גורמת לוויכוחים בקרב אנשים רבים. האם אנחנו אוכלים על מנת לתפקד או שמא אנחנו אוכלים על מנת ליהנות? 

אם התשובה הראשונה היא הנכונה, הרי שחשוב להקפיד על מה נכנס לנו לפה ועובר למערכות הגוף. כלומר, עלינו להקפיד לאכול דברים המזינים את הגוף והנפש לתפקוד אופטימלי.
אם התשובה השנייה היא הנכונה, אז לכאורה אין כל צורך להתחשב למה זקוק הגוף שלנו אלא לאכול רק מה שעושה לנו טוב- במקרה כזה נאכל כל מה שטעים לנו. 

אם נצא מנקודת הנחה שבחירה בכל צד מקצוות הרצף היא עניין שלילי, הרי שהשילוב בין שתי התשובות הוא הנכון ביותר. ההחלטה לבחור בשילוב לא פוטרת אותנו מההבנה החשובה שקודם כל יש לתת לגופנו ומוחנו את הדברים הנכונים על מנת לאפשר להם תפקוד יעיל לאורך זמן. אם לאחר מכן יישאר לנו מספיק מקום בבטן, נוסיף מאכלים שיפנקו גם את הנפש.

 

מה מזיק למוח שלנו? 

ישנם שני מרכיבים מזיקים שחייבים לסלק מהתזונה היום יומית שלנו בהקדם:

 

1) סירופ תירס עתיר פרוקטוז- חומר כימי ממתיק שנכנס לייצור המוני בענף המזון

 

ומשולב במאכלים רבים. הוא מיוצר בכמויות עצומות המספקות כ-33 ק"ג של פרוקטוז לאדם בשנה. סוכר זה מתוק מאוד, מגדיל את התיאבון ומזרז השמנת יתר. המרכיב ממכר כמו סם מסוכן. הוא נמצא כעשוי לגרום לשורה של מחלות קשות בהן סוכרת, דלקות במוח, חרדות ועוד. בענף המזון מחדירים אותו כמעט לכל אוכל. לדוגמא: משקאות ממותקים, ג'אנק פוד, רטבים, קטשופ, פסטרמות, יוגורט, חטיפי אנרגיה.

 

2) שומני טראנס - מכונים גם 'שומנים מוקשים'. מדובר בשמן צמחי שעבר תהליך הידרוגנציה על מנת להאריך את תפוגתו. שומני טרנס נמצאים לרוב במרגרינה, מזונות מאפה ועוד. בראש ובראשונה, שומני טראנס מצטברים בעורקים וכמו כן, הם מזיקים לתאי הגוף, גורמים להפרעות קשב וריכוז, דיכאון ואלצהיימר.

 

ומה כן כדאי לאכול? 

לצורך תפקוד יעיל ובריא, מוחנו זקוק לאספקה מתמדת של חלבונים, פחמימות ושומנים. 


שומנים בריאים וחשובים בכל ארוחה

מוחנו זקוק לחומצות שומן EPA ו- DHA הנמצאות בשמן אומגה 3, דגי סלמון, סרדינים קטנים, הרינג, הליבוט. גם כאשר אנחנו אוכלים אותם מהקופסא, הם עדיין טובים מאשר דגים מעובדים ומוכנים למחצה. 

חומצות שומן אילו משפיעים על התפתחות הרמה הקוגנטיבית, שיפור הראיה, המערכת החיסונית ובריאות המוח.

 

 פחמימות

פחמימות (או סוכרים) הן קבוצה של תרכובות אורגניות. הפחמימות הן התרכובות האורגניות הנפוצות ביותר על פני כדור הארץ ויש להן ארבעה תפקידים בעלי חשיבות עליונה: הפקת אנרגיה בתאי הגוף, בניית תאים, בניית DNA ו- RNA וזיהוי תאי. השתדלו להכין לעצמכם ארוחות בריאות ועשירות מקטניות בעלות ערך גליקמי נמוך. הערך הגליקמי משפיע על רמות הסוכר בדם. מזונות בעלי ערך נמוך מאטים את שחרור הסוכר לדם ומונעים הפרשת אינסולין עודפת. סוגי המזונות הבריאים הם: קטניות דוגמת חומוס, עדשים, פול, שעועית ועוד.  

 

חלבונים- פריט חובה לכל ארוחה  

החלבונים משמשים בין השאר כחומר בניין חשוב לבניית מוליכים עצביים- חיבורים במוח המעבירים אינפורמציה בין תאי העצב השונים. מכאן, עולה חשיבותם המכרעת בשיפור החוזק והכושר המוחי. 

בין המזונות הבריאים המכילים רמות גבוהות של חלבונים ניתן למנות פולי סויה, קטניות, טופו, אגוזים, שקדים ואגוזי פקאן לא קלוי, זרעי פשתן, גרעיני דלעת וגרעיני חמנייה. חלבונים מן החי ניתן לצרוך מביצים מבושלות, וכן מדגי ים (עדיף טריים) שגם עשירים בשומן אומגה 3. כמו כן, מומלץ לצרוך עופות אורגניים שלא קיבלו טיפול אנטיביוטי. ניתן לצרוך בשר אדום, פעם בשבוע, בכמות שלא תגדל מ- 150 גרם בשר אדום. 

 

ירקות ופירות

מומלץ לאכול כשמונה מנות ירקות ופירות ביום. אספרגוס, ברוקולי, כרוב, חסה, תרד מתוארים בשורה ש מחקרים כמזונות שמטהרים את הגוף. 

בנוסף, כדאי להרבות באכילת דובדבנים, אפרסקים, שזיפים, תפוחי עץ, מלון, רימונים וקיווי. בפירות אלה קיימים נוגדי חמצון המפחיתים לחץ דם ומורידים את רמת הכולסטרול הרע LDL. 

חשוב להשתדל להמעיט באכילת ירקות עמילנים מבושלים עם ערך גליקמי גבוה כגון תפוחי אדמה, תירס ואורז.

  

עשבים ותבלינים  

עשבי תבלין ותבלינים מהווים נוגדי חמצון אפקטיביים ביותר וחומרים אנטי דלקתיים מהמעלה הראשונה. מבין אלה, ניתן למנות את הכורכום, הרוזמרין, הזנגוויל, השמיר, הבזיליקום והאורגנו כחלק מרשימה ארוכה של עשבים ותבלינים שמסייעים לגופנו. כדי לצרף לתפריט שוקולד מריר בעל תכולת קקאו של לפחות 70% במינון של עד 40-50 גרם ליום. 

חשוב לציין, כי על מנת שנתקן בצורה מיטבית את פעילות המוח נזדקק לשנה שלמה של תזונה בריאה. הורים צעירים שרק עתה מתחילים להקנות הרגלי אכילה לילדיהם צריכים להקפיד בתזונה בריאה לילדיהם משום שהם מניחים את יסודות הבניין של חיי ילדכם. 

במשך פעמים רבות ראיתי ילדים שגדלו במשפחות עם מודעות גבוהה לתזונה, אוכלים מזונות אלה מבלי לעקם את האף. מוחם של ילדים צעירים זקוק להרבה אנרגיה בריאה ובזמן שאדם בוגר צורך כ-20% מהאנרגיה לטובת מוחו, ילד צעיר צורך כ-35-80% מהאנרגיה לטובת המוח.

 

שתיית שתי כוסות שוקו ביום 

חוקרים מצאו כי שתיית שוקו חם משפרת את זרימת הדם למוח ואת הזיכרון. על המחקר דיווח כתב העת Neurology בגיליונו האחרון. 

מחקר שנערך בהרווארד מגלה כי שתיית שוקו חם משפרת את זרימת הדם למוח ואת הזיכרון. החוקרים משערים: הפלבנואידים שבקקאו משמשים כנוגדי חמצון ומפחיתי דלקות וכולסטרול. 

מתוך 60 הנבדקים, 18 סבלו מבעיה בזרימת הדם בתחילת המחקר. בתום המחקר נצפה שיפור בזרימת הדם למוח בשיעור של 8.3% בממוצע. במבדקי הזיכרון, שנמדדו בזמנים, חל שיפור מ-167 שניות לפתרון המבחן בממוצע ל-116 שניות. 

24 נבדקים עברו גם סריקות תהודה מגנטית MRI במוחם, שהראו כי אלה שסבלו מבעיה בזרימת הדם למוח סבלו גם מאזורי נזק זעירים במוחם. בסוף המחקר, נצפתה אצל אלה הגברה בזרימת הדם למוח. החוקרים נמקו כי השיפור בזרימת הדם, בעת נזק מוחי, חשוב מאוד לתפקוד המוחי ה"מפצה" על האזורים שניזוקו. 

  

מחקרים קודמים כבר הראו את האפקט המגן של קקאו במניעת מחלות לב וכלי דם. על פי ההשערות, הפלבנואידים שבקקאו משמשים כנוגדי חמצון המונעים היווצרות של קרישי דם ובעלי יכולות אנטי

.דלקתיות

תזונה לנשים בהריון התורמת לבניית מוחו של העובר 

 

מאפייני הזיכרון הקצר 

הזיכרון הקצר קבל את שמו משום שמדובר בזיכרון הפועל כמעט באופן אוטומטי ולא מודע ולכן הוא מוגבל בנפח האינפורמציה.  הכמות הפריטים הניתנת לזכירה משתנה מאדם אחד לשני, אך לרוב אנו זוכרים בין 2 ל-7 פרטים מסיטואציה מסוימת. 

ניתן לדמיין את נפחו של הזיכרון הקצר ככלי מילוי בעל מידות מוגדרות. אם נשפוך לתוכו יותר מדי מים, עודף המים יישפך ממנו. מידע חדש שנכנס למוח דוחף את המידע הישן החוצה. 

על מנת להפעיל את הזיכרון הקצר ברמה גבוהה יש לקבוע את עוצמת העניין בלזכור ולהמשיך להיות פעיל עם ריכוז ותשומת לב מלאה במהלך השיחה, ההקשבה או פעולה אחרת. 

השוני בין אדם לאדם נקבע עוד בילדותו ונמשך בדרך כלל כל תקופת חייו, אך כמו כל שריר בגוף, ניתן לאמנו ולשפרו. 

כיצד ניתן לאמן ולשפר את הזיכרון הקצר  

רוב המידע של חיינו מגיע מהזיכרון הקצר המהווה בסיס לזיכרון הארוך. על מנת לאמן ולהרחיב את הזיכרון הקצר, עליכם לנקוט מספר פעולות בתדירות גבוהה ומדי יום: 

 • לאמן ולשפר את יכולתכם להעניק תשומת לב מלאה לאובייקט אותו מעוניינים לזכור. טבעות העיסוי "RINOX" משפרות את כושר ריכוז תוך מספר דקות.
 • חשבו על הפריט, תנו לו תכונות, חשבו אמוציונלי .שננו ופרטו את המידע אותו אתם רוצים לזכור במשך מספר דקות.
 • לתלמידים הלומדים מומלץ לחזור הרבה פעמים על החומר הנלמד.
 • בדוק את הזיכרון הקצר שלך בתרגיל המצורף
 • פתרו תשבצים.
 • נסו ללמוד בעל פה את רשימת הקניות השבועית.
 • עסקו בספורט כלשהו כמו הליכה, שחייה או ריצה לפחות שלוש פעמים בשבוע. פעילות ספורטיבית מעבה את תאי העצב במוח. המחקרים מצביעים על שיפור בעובי תאי העצב בסדר גודל של כ-15% לאחר שלושה חודשי אימון.
 • .הקפידו על תזונה המעשירה את פעילות המוח. כמו כן, נסו להפחית משמעותית את אכילת המזון שפוגע בפעילות התקינה של המוח. מחקר חדש המוכיח שהשמנת יתר פוגעת בזיכרון
 • הקפידו על לימוד דברים חדשים. ברגע שהחומר הנלמד נעשה קל, עיברו ללמוד נושא חדש.
 • למדו טכניקות המרגיעות את המוח כמו יוגה, מדיטציה, בנוסף האזנה לצלילים המשפרים את מצב הרוח הנקראים BINAURAL BEATS

המוח שלנו דומה לשריר אותו יש לאמן מדי יום. האזנה לרדיו וצפייה בטלוויזיה מגרים את המוח במידה מועטה ואינם מסייעים באופן משמעותי לאימון מוח. שיפור ממשי בפעילות המוח

והזיכרון יכול לבוא רק באמצעות אימון יום יומי

רכשו חוברת תרגילים "כוח המוח" בה נמצאים טיפים, הסברים ותרגילים רבים נוספים. 

  אנחנו חיים בתקופה לחוצה 

תוחלת החיים במערב כמעט והכפילה את עצמה ב-300 השנים האחרונות. בני האדם חשופים לזרם בלתי פוסק של גירויים והסחות דעת מכל עבר: אמצעי התקשורת, המחשב, טלפונים ניידים, סרטים, מצלמות ואורח חיים רועש ומתוח. 

בעבודה דורשים מאתנו הצטיינות והתייעלות מתמדת, בלימודים אנחנו צריכים לרכוש מקצועות עם עתיד כלכלי. רף הגירויים עולה מדי יום ביומו ומביא את המוח האנושי להתמודדות כמעט בלתי אפשרית עם המציאות המתישה. שעות השינה שלנו התקצרו משמעותית משום שאנחנו רוצים להספיק יותר בפחות זמן. 

למרות זאת, מוחינו לא השתנה במרוצת השנים וכיום הוא נאלץ לעבוד בעוצמה ובזמן כפול יותר משעבד לפני אלפי שנים. קופסת הקסם הזו, הנקראת מוח, היא מחשב מתוחכם ביותר המפעיל את כל גופנו. ללא המוח אין לנו אוויר, לב ואוכל. במציאות המודרנית, אנחנו מעמיסים עליו עוד ועוד משימות מבלי להתחשב בו. 

המוח מתקן את עצמו במהלך השינה. 

בזמן השינה המוח מתקן את עצמו, בונה תאים חדשים, נח ואוסף אנרגיות חדשות. בני האדם מסוגלים להיות יצירתיות רק כאשר מוחם פנוי ליצירתיות. מוח טרוד ולחוץ אינו מסוגל להתפנות ליצירה. 

כאשר איננו נותנים למוח מנוחה, אנחנו עלולים לסבול מבעיות שונות בהן חרדה, דיכאון, הפרעת אישיות, הפרעות אכילה, הפרעות קשב וריכוז, הפרעות למידה ודיסלקציה. בגילאים מבוגרים יותר, לחץ יתר גורם למחלות שיטיון, אלצהיימר ופרקינסון. אנשים שסובלים ממתח כרוני יסבלו מחוסר יכולת להתרכז, ערפול מוחי, כעסים בלתי נשלטים, שינוים קיצוניים במצבי הרוח ונדודי שינה.  

9 טיפים ותרגיל לחיזוק המוח. 

מתברר שזה לא כל כך מסובך- הנה מספר טיפים פשוטים שיסייעו למוח שלכם להתחזק. 

1) מדי יום עוברים יותר מ-2000 ליטרים של דם במוח ומעשירים אותו בחמצן. הקדשת 10 דקות ביום למדיטציית נשימות והרפייה יעשירו את הדם בחמצן המגיע למוח. במהלך המדיטציה נוצרים ההורמונים דופאמין וסרוטונין, שמסייעים להעלאת רמות הריכוז והרוגע. 

2) נסו לקיים אורח חיים ספורטיבי- הפכו את פעילויות הספורט שלכם לשגרה יום יומית של חצי שעה לפחות באוויר צח. 

3) הקפידו על שינה מספקת- אדם מבוגר צריך לישון בין שבע לשמונה שעות ביממה וילדים בין תשע לעשר שעות. רק במהלך השינה ובחושך נוצר ההורמון מלטונין- הורמון הנעורים והאושר. 

4) לא לסיגריות- הפסיקו לעשן, ויפה שעה אחת קודם. מעבר לשאר הנזקים, עישון פוגע בפעילות המוח. 

5) פחות אלכוהול- שתייה מופרזת מזיקה למוח והורסת תאים. אם בא לכם לשתות- כדאי שתלכו על יין ולא משקאות חריפים יותר בעלי השפעה שלילית. 

6) שימוש בתרופות- תרופות מאריכות חיים, מקצרות את זמן ההחלמה וגורמות לנו להרגיש טוב יותר. עם זאת, תרופות גורמות גם לנזקים ארוכי טווח. נסו להמעיט בצריכת התרופות ולהתייעץ עם רופא מוסמך לגבי מינונים וכמויות. 

7) צלילים שמרגיעים את הנפש- האזנה לצלילים דו-שמיעתיים במשך עשרים דקות ביום מסייעת להפחתת חרדות ומתחים ותורמת לניקוי המוח מ"רעשים". האתר המומלץ www.i-dose.us 

8) תזונה, תזונה ושוב תזונה- המזון שאנו צורכים מדי יום הוא גורם מכריע בחשיבותו לתפקוד המוחי. קיראו את המאמר על תזונה המסייעת למוח

9) תרגיל פשוט וקל לביצוע לרגיעה מהירה

 רוצים לבדוק אם יש לכם זיכרון טוב? 

לפניך משחק זיכרון פשוט ומהנה באמצעותו תוכלו לבחון את רמת הזיכרון שלכם לטווח קצר. כל שעליכם לעשות הוא להתבונן בתמונה במשך 2-3 דקות על מנת לזכור את כל התמונות.
לאחר מכן, רישמו על דף את התמונות שהצלחתם לזכור, מבלי לצפות בהן שוב. הכינו רשימה השוואתית בין מה שכתבתם למה שמופיע בתמונה וסיפרו את מספר התשובות הנכונות.
את המספר שהתקבל (בין 1 ל-20) יש לחלק ב-20 ולהכפיל ב-100.
לדוגמה:נניח שזכרתם 10 פריטים בצורה נכונה. חלקו ב-20 והכפילו ב-100 = 50%

התוצאות:

זכרתם עד 10 פריטים- זיכרונכם לטווח קצר חלש.
זכרתם בין 11-15 פריטים- זיכרונכם לטווח קצר בינוני.
זכרתם בין 16-18- זיכרונכם לטווח קצר טוב.

זכרתם בין 19-20 –כל הכבוד ! התברכתם בזיכרון קצר מעולה.

האיבר החשוב שמביא לנו פרנסה, צמיחה, אושר, תענוגות, אהבה, שלווה ועוד- הוא המוח. מה אנחנו יודעים עליו? כיצד אנחנו משפרים את יכולתו לתחזק אותנו שנים רבות? האם המוח הוא רק הפונקציה של הזיכרון? מה בכלל המאפיינים של המוח? האם אפשר לשפר את הזיכרון בכל גיל? מסקנות מומחי חקר המוח הן:

1. ניתן לאמן את המוח בכל גיל.

2. תאי עצב במוח צומחים עד יום המוות, אם מאמנים אותם בצורה נכונה.

3. המוח כשריר, כמה שיותר מאמנים, כך גדלה יכולתו לזכור.

4. אין גבול לכמות האינפורמציה הניתנת לזכירה.

מאפייני המוח האיכותי

 • נקי מהדאגות ורגשות שליליים- דאגות מקטינות את היכולת לזכור. לחץ לאורך זמן מקטין את ההיפוקמפוס. טיפול:  דימיון מודרך, צלילי Binaural Beats , יוגה.
 • שם לב למתרחש. (שיפור יכולות הזיכרון הקצר)
 • יכולת ריכוז גבוהה (טבעת עיסוי RINOX לשיפור הריכוזתרגילים לשיפור הריכוז, עמידה מכוונת על רגל אחת, תרגיל החסידה)
 • יצירתיות: פיתוח סינפסות, כמו מערכת כבישים מפותחת לחיפוש פתרונות. (כתיבה יוצרת, האזנה לצלילי יצירתיות Binaural Beats)
 • מחושב וממוקד: קביעת מטרות לחיים לטווח של שנה וקביעת עדיפויות לביצוע.
 • מהיר בפתרונות. (חיפוש פתרונות מקבילים)
 • זוכר: קולט, מעבד ושולף. הפעלת מרכזי הזיכרון הרבים: ויזואלי, שמיעתי, מספרים, שמות, פנים, מילים, טקסטים)
 • גמיש: ללמוד להפעיל אברים שונים לאותה פעולה. לדוגמא: כתיבה ביד שמאול.
 • תזונה תומכת למוח. "אוכל זבל"-סותם. דגים 3 פעמים בשבוע: טונה, סלומון, מקרל, הרינג, סרדינים ואנשובי.
 • יודע לדמיין. (במהלך תרגילי דימיון מופעלים אזורי מוח זהים להפעלה במציאות)

שמירה על המוח האיכותי. 

 • פעילות ספורטיבית: אירובי, יוגה, שחייה, הליכה ועוד.
 • שינה איכותית בין 7-8 שעות למבוגר ו-9-10 שעות לילד. הורמון מלטונין – הורמון הנעורים נוצר רק במהלך השינה ורק בלילה.
 • רוגע וחשיבה חיובית: דמיון מודרך, צלילי Binaural Beats, מדיטציה, חיים על-פי המטרות.
 • פעילות מינית.
 • בדיקת התרופות שמקבלים והתאמתן המירבית ללא תופעות לווי.
 • אי עישון
 • הפעלת מוטוריקה עדינה: סריגה, בניית מיניאטיורות, תפירה.
 • לקיחת ויטמין  Omega 3 ביחס נכון 2:1  EPA:  DHA
 • שתיית שוקו חם (עד שתי כוסות ביום) משפר את זרימת הדם למוח. הפלבנואידים שבקקאו משמשים כנוגדי חמצון המונעים היווצרות של קרישי דם ובעלי יכולות אנטי דלקתיות.

חדר כושר למוח

 • אימון ותרגול המוח: משחקי זיכרון, סיעור מוחות,  סודוקו, תשבצים ועוד.
 •  לימוד מתמיד של חומרים חדשים: ריקודים, שפה זרה, נגינה.
 • ללמוד לדקלם שירים שאתם אוהבים.
 • תרגלו לזכור מספרי רכבים.
 • תרגלו לזכור שמות האנשים שפגשתם.
 • התחילו לכתוב סיפורים או שירים.
 • ספרו לאנשים אחרים סרטים או ספרים שקראתם או ראיתם.
 • למדו את מסלולי הטיולים בעל-פה.
 • למדו את שמות הרחובות של עירכם.
JoomShaper