אורח חיים בריא עם שינה טובה וארוכה מספיק

Published in חדשות
Здесь новыешаблоны Joomla
креативные Joomla шаблоны.

השינה חיונית לתפקוד התקין של הגוף והנפש בדיוק כמו מים ואוכל. אפשר לא לאכול ימים או שבועות, אך ללא שינה מוחנו לא יתפקד. לפני זמן מה יצא משרד הבריאות האמריקאי עם הכרזה חדשה " לישון טוב, להרגיש טוב". מטרת ההסברה היא לעודד את הציבור לישון טוב ומספיק. חוסר ממושך בשינה עלול לגרום לבעיות בריאותיות קשות. אצל ילדים מחסור בשינה עלול לגרום לילד להיות היפר אקטיבי. אנשים מבוגרים להפך, הופכים לעצבניים, לא ערניים וישנוניים. 

במהלך השינה מתרחשים בגוף תהליכים חשובים, כמו חסכון באנרגיה, הפרשת הורמון הגדילה, ארגון הזיכרון, הפרשת מלטונין הגורם להרגשת אושר ומחזק את מערכת החיסונית של הגוף, מתחזקת המערכת הקונגנטיבית, עולה כושר לימוד, מערכת הרגשית מתחזקת. שינה טובה עוזרת לאנשים להיות סבלניים, פחות מתוחים, מעלה את המוטיבציה וכוח רצון. 

בשינה ישנם חמישה מחזורים שינה ליליים וכל מחזור מורכב משלושה חלקים: שינה קלה הנמשכת כ- 50-60% מהלילה, שנת החלום הנמשכת 15-25%, שנת השינה העמוקה הנמשכת 20-25% מהלילה.  במהלך שנת החלום המוח מבצע עדכון הזיכרון, מן ריסט reset . המחקרים מוכיחים שמניעת שינה עמוקה פוגעת חזק בזיכרון. השינה הקלה עוזרת רק להרפות את שרירי הגוף

בן אדם מבוגר זקוק ל 6-8 שעות רצופות בלילה. עניין הלילה חשוב מאוד משום שמלטונין נוצר רק בחושך. רופאים טוענים ששינה היא לא בנק, לכן אי אפשר לפצות את הגוף מחוסר שינה.  

המחקרים הראו קשר בין שינה לבין היכולת להשמיד תאים סרטניים. שני הורמונים מופרשים במהלך השינה: מלטונין וקורטיזול. הקורטיזול - הורמון של הסטרס עולה לרמות גבוהות מיד עם התעוררות בבוקר ויורד אחרי מספר שעות. במקרה שבן אדם נשאר במתח, הורמון זה נשאר ברמות הגבוהות לאורך זמן. 

המלטונין, המכונה הורמון השינה נחשב כהורמון נוגד החמצון, משפיע על הרגשת האושר ומצב הרוח. הוא מסייע במניעת תאים להפוך לתאים סרטניים. 

נדודי שינה 

30% מהאוכלוסיה מתלוננים על איכות השינה. 10-15% סובלים קשות מבעיות השינה כרוניות. המצב הקשה נחשב המצב של אי שינה טובה יותר מ-3 לילות בשבוע לאורך זמן. המעניין הוא שרוב הסובלות הן נשים, כשני שליש ושליש זה הגברים. 

אצל גברים עם משקל יתר הפרעות שינה קשורות לדום נשימתי. 

סיבות לנדודי שינה

לעיתים אנו מרגישים מאוד עייפים לפני השינה ונכנסים למיטה, אך לא מצליחים להירדם ומסתובבים מצד אל צד שעות רבות. מבעיות שינה כאילו סובלים אנשים רבים ומכל הגילאים: צעירים, מבוגרים ואף ילדים. 

כאשר בעיות בשינה מופיעים לעיתים רחוקות, לא נוצרת בעיה לטווח ארוך, אך אם הביעה מופיעה יותר מפעמיים בשבוע זאת בעיה שחייבים לטפל בה משום שלאורך זמן היא עלולה לגרום לבעיות רפואיות שונות. 

אנשים שנכנסים למיטה ומתחילים לחשוב על יום של מחר, על ילדים והבעיות, על זוגיות הבעייתית או על כל דבר המצריך הפעלת הגיון ורגש יתקשו להירדם. מוחנו לא נרגע ונכנס לשלב השינה, אלא עובד שעות נוספות. 

התוצאה- הסתובבות ארוכה במיטה, דאגות, סבל וחרדות.

סיבות נוספות לנדודי שינה הן

* שתיית אלכוהול, קפה, קוקה קולה, תה שחור, משקאות מוגזים ואנרגטיים.  

* ארוחה כבדה או הפוך, על בטן ריקה. 

* חדר לא מאוורר. 

*מזרן לא נוח. 

*כאבי גוף, שרירים ושיניים. 

* טלוויזיה דלוקה, מחשב מהבהב

* אורות בחדר.

* שינה עם בן/בת זוג חדש עם הרגלים משלהם.

* נחירות של בן/בת זוג.

* רעשים מבחוץ.

* עבודה עם מחשב לפני השינה. 

* לא עייפים מספיק.

* לא מספיק מפעילים את הגוף ובגוף נשאר עודף אנרגטי המקשה בהרדמות 

חשוב לציין שאפילו אם אנחנו נרדמים ובחוץ ישנם רעשים, מוחנו שומע ומגיב. 

 

טיפול בבעיות שינה ואינסומניה

* מומלץ שבחדר שינה לא יהיו מכשירי חשמל, כמו טלוויזיה, מחשב ורדיו. כל המכשירים פולטים גלים אלקטרומגנטיים וגלי רדיו.

* פעילות ספורטיבית לפחות 3 פעמים בשבוע בין שעה לשעה וחצי. 

* לאכול ארוחה קלה 3 שעות לפחות לפני השינה.

* לאוורר את החדר.

* מומלץ לטייל בחוץ כחצי שעה לפני השינה.

* מומלץ לשים בחדר צלילים שקטים של מים זורמים, גשם או גלים. 

* לשמור על סדר יום קבוע וללכת לישון באותה שעה מדי יום בין השעות :22-23 בלילה. 

* לעשות עיסוי של רקות, צוואר, מתחת לנחיריים עם שמן לבנדר או מנטה.

* להכין אמבטיה עם שמנים על מנת להרפות את השרירים. 

* לשתות תה קמומיל, מרווה, נענע.

* לשתות כוס חלב עם כפית של דבש. 

* להיכנס למיטה ולשכב על הצד האהוב וטיפה לשפשף את כפות הרגליים רגל ברגל או להתנדנד כמו שעושים אנחנו לתנוקות שלנו 

* לעצום את העיניים ולחשוב על משהו מאוד נעים: הליכה בים, אהבה לילדנו או בני בנות זוגנו ולהגיד בראש עד כמה אתם אוהבים את.... ( זכרו, שום דבר שלילי או בעייתי. אם משהו שלילי רוצה להיכנס למחשבה, תגידו משפט:" אחשוב על זה מחר, לא עכשיו". 

* תרופות טבעיות בסגנון של נרוו היל של אלטמן או קלמנרווין, או כדור וולריאן. 

ואם כל זה לא עוזר, פנו לרופא לקבלת תרופות חזקות יותר. 

שינה טובה. 

 

 

 

 

JoomShaper